Majowe nowości wydawnicze

Majowe nowości wydawnicze
PRZEGLĄD WYDAWNICZY
Niebawem nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się kolejny reportaż Anny Herbich „Dziewczyny z Syberii”. Po bestsellerowych „Dziewczynach z Powstania” możemy spodziewać się kolejnego świetnego reportażu. Przejmujący sposób, w jaki autorka potrafi ukazywać prawdę o kobietach, które przeszły przez piekło, sprawi, że pozycja na długo zapadnie w pamięć czytelników. Zapowiada się prawdziwa, emocjonalna podróż w głąb syberyjskich mrozów.
 
Wybitny polski pisarz – Andrzej Stasiuk – tym razem udziela wywiadu. „Życie to jednak strata jest” (Wydawnictwo Czarne) to zapis rozmów pisarza z Dorotą Wodecką o miłości, życiu, pracy pisarskiej. Najwięcej rozmów odbyli w samochodzie. Podróżując po różnych krajach, zwierzali się sobie, jednocześnie zachowując dystans i oficjalną formę zwracania się do siebie nawzajem.
 
O relacjach ukraińsko-rosyjskich pisze Max Kidruk w książce „Ja, Ukrainiec” (Wydawnictwo Muza). Autor bez skrępowania opisuje błędy ukraińskich rządzących, pokazuje słabości państwa ukraińskiego i rozlicza się z historią, która łączy ze sobą zwaśnione kraje. W swoim obrazie ukazuje przyczyny aktualnego konfliktu, przystępnie i zaangażowaniem tłumaczy tę trudną sytuację, która ma miejsce obok nas.
 
Ostatnie miesiące obfitują w literaturę opisującą pierwszy rok po II wojnie światowej. „Rok zerowy. Historia roku 1945” Iana Burumy (Dom Wydawniczy PWN) to kolejna powieść mówiąca o tym bardzo trudnym okresie. Bo choć wojna dobiegła końca, to jednak jej echo będzie jeszcze długo odbijać się w wielu krajach. Kończące się okrucieństwo zastępuje kolejne, naznaczone bolszewickimi rządami pełnymi gwałtów, przemocy, kradzieży i chaosu przesiedleń. Autor skupił się na ludziach, którzy doznali ogromnej krzywdy, pomimo podpisania kapitulacji przez Niemców.
 
Żeby złapać trochę oddechu, warto sięgnąć po klasykę, a więc powieść Henry'ego Jamesa „Europejczycy” (Prószyński i S-ka). Wydana po raz pierwszy w 1878 roku konfrontuje ze sobą niezależnych i odważnych Europejczyków z konserwatywnymi Amerykanami. Czy tak różnych ludzi może coś łączyć? Doskonały obraz kulturowych odmienności, skupiający się na aspektach psychologicznych człowieka.
 
Nie sposób nie wspomnieć o „Pani Stefie” Magdaleny Kicińskiej (Wydawnictwo Czarne). Bezszelestna Stefania Wilczyńska, o której zapomniano, a która na równi z Januszem Korczakiem, pozostając jednak w jego cieniu, walczyła o dzieci i była im oddana. To wraz z nią Korczak stworzył Dom Sierot, a w trakcie II wojny światowej oboje razem z dziećmi przebyli ostatnią drogę. O Korczaku pisało wielu, teraz czas na odkrycie pani Stefy.
 
Maj to miesiąc zakochanych, więc warto sięgnąć po „Elementarz Haliny Poświatowskiej dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków” (Wydawnictwo Literackie), ponieważ żadna inna poetka nie pisała tak pięknie o miłości. Kiedy kwitną bzy, pozwólmy sobie na nowo zatopić się w pięknych wierszach poetki, w których zostawiła swoje serce i duszę.
 

Natalia Nowak-Lewandowska