Hiszpański patent na szybką biopsję

Hiszpański patent na szybką biopsję
Naukowcy z Madrytu skonstruowali nowe urządzenie, które ma znacznie ułatwić wykonywanie biopsji skóry. Sprawniejsze przeprowadzanie tego zabiegu będzie miało wpływ na przyspieszenie diagnostyki nowotworów i pozwoli przebadać większą ilość pacjentów.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Karola III w Madrycie we współpracy z  tamtejszym Instytutem Badań Zdrowia Szpitala "Ramón y Cajal” (IRYCIS) opatentował nowe, ergonomiczne urządzenie do wykonywania biopsji skóry. Spełnia ono wszystkie normy sanitarne ustanowione przez Instytut Badań Medycznych.

Narzędzie ma automatycznie dokonywać nacięcia i pobierać tkanki do badania. Cały zabieg może trwać mniej niż 5 minut. Obsługa urządzenia jest bardzo łatwa. Jak wyjaśnia Jesús Meneses – jeden z wynalazców z Grupy Badawczej MAQLAB na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Karola III – wystarczy jedno kliknięcie, aby uzyskać próbkę.
 
Co więcej, lokalne znieczulenie i ewentualne szycie skóry pacjenta nie będą już konieczne. Obecnie biopsja trwa około 30 minut, zatem znaczne skrócenie tego czasu przyczyni się do szybszej diagnostyki nowotworów skóry i sprawi, że można będzie przebadać więcej osób, a sam zabieg stanie się dla chorego mniej uciążliwy. Będzie to miało istotne znaczenie w dziedzinie dermatologii, gdzie zapotrzebowanie ze strony pacjentów jest wysokie.
 
Prostota, precyzja, szybkość i oszczędność – to cenne cechy nowego narzędzia. Ten wynalazek pomoże we wczesnym wykrywaniu patologii, umożliwi pacjentowi opuszczenie gabinetu lekarskiego z gotowym badaniem diagnostycznym i wcześniejsze rozpoczęcie leczenia w razie potrzeby.
 
Prototyp jest gotowy do przeprowadzania pokazów i chroniony zgłoszeniem patentowym P201331644. Zaaplikowano również o patent międzynarodowy PCT/ES2014/070835 w imieniu Fundacji Badań Biomedycznych Szpitala "Ramón y Cajal".  Naukowcy z Hiszpanii chcą rozpowszechnić wiedzę o swoim wynalazku, osiągnąć większy wpływ społeczny i znaleźć firmy, które produkowałyby to urządzenie zgodnie z umowami licencyjnymi.
 
 
 Agnieszka Grabowska
 
 
Źródła:
www.edermatologia.pl
www.alphagalileo.org/ViewItem.aspx?ItemId=152481&CultureCode=en