Sierpniowe nowości wydawnicze

Sierpniowe nowości wydawnicze
Początek sierpnia przynosi premierę kolejnej książki znakomitej białoruskiej reporterki, Swietłany Aleksijewicz „Cynkowi chłopcy” (Wydawnictwo Czarne). Tym razem autorka oddała głos weteranom, pielęgniarkom, matkom i żonom afgańskich żołnierzy walczących w latach 1979-1989 w Afganistanie. Wracali niejednokrotnie okaleczeni fizycznie, ale przede wszystkim zniszczeni psychicznie. Aleksijewicz ukazuje bezsens wojny i jej skutki dla bohaterów reportażu, nadając całości wymiar dramatu ludzkiego.

Thomas Goetz w książce „Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy” (Wydawnictwo Znak) opowiada o wielkim przełomie w medycynie i walce między dwoma świetnymi naukowcami – Robercie Kochu i Ludwiku Pasteurze. Obaj walczyli o sławę i prestiż. Wynalezienie lekarstwa na gruźlicę, która w XIX-wieku była chorobą nieuleczalną, wywołało rewolucję w medycynie.

Od wieku Polska zmaga się z problemem mieszkaniowym. Filip Springer w reportażu „13 pięter” (Wydawnictwo Czarne) odwiedza mieszkania w piwnicach, kontenerach czy garażach, rozmawia z mieszkańcami i stara się zrozumieć, czym jest „dom”. „13 pięter” to również opowieść o tym, że Polska nadal nie potrafi poradzić sobie z dostępem do tanich mieszkań, a marzenia wielu niszczy brutalna rzeczywistość.

Mieszka w Karaczi – największym mieście Pakistanu. Nazywa się Joanna Kusy i jest antropologiem kulturowym. W swojej książce „Zwyczajne pakistańskie życie” (Dom Wydawniczy PWN) opisuje codzienność karacziwali – mieszkańców Karaczi. Pisze o tym, co jedzą, jak świętują muzułmanie, a w tle jest miłość i wiara, że w tym obcym kulturowo kraju Europejczyk może znaleźć miejsce dla siebie.

W 2008 roku kanadyjska dziennikarka Amanda Lindhout została porwana w Somalii. Przez ponad rok była więziona i torturowana. Przeszła na Islam, aby ratować życie, próbowała uciekać. Przetrwała dzięki odwadze i silnej woli. W książce „Dom na niebie. Szokująca relacja dziennikarki więzionej przez muzułmańskich porywaczy” (Wydawnictwo Świat Książki) opisuje dramat, którego doświadczyła, jednocześnie rozliczając się z przeszłością.

Żeby żyć w Strefie Gazy, trzeba sobie stworzyć własny tajemny świat (Soumayi Susi). Tę tajemnicę Gazańczyków opisała Louisa Waugh w reportażu „Spotkajmy się w Strefie Gazy” (Wydawnictwo Prószyński i S-ka). Pośród relacji z tragicznych warunków, w jakich żyją Palestyńczycy, czytelnik znajdzie opis ich codzienności, radości i smutków. Pomiędzy zamkniętymi granicami mieszkańcy Strefy Gazy starają się żyć normalnie, a Waugh wyjaśnia, co dzisiaj znaczy być Palestyńczykiem.

Pod koniec sierpnia ukaże się nieocenzurowana biografia Arethy Franklin „Respect” autorstwa Davida Ritza (Wydawnictwo Czarne). Przez niemal czterdzieści lat biograf zbierał materiały o królowej soulu. Przeprowadził wiele rozmów z jej najbliższym otoczeniem, również z nią samą. Wyłania się z nich obraz kobiety opuszczonej, uzależnionej, zmagającej się z wieloma przeciwnościami, ale stale dążącej do celu, kochającej sławę, z której trudno zrezygnować. Magazyn „Rolling Stone” w 2014 roku uznał „Respect” za jedną z najlepszych książek muzycznych.

 

Natalia Nowak-Lewandowska