Medycyna i pasje, 4/2010

W numerze:

  • Z pasją o medycynie: Jak tyka zegar biologiczny człowieka?
  • Medycyna w praktyce: Otyłość – objaw czy choroba o wielu obliczach?
  • Prawo i medycyna: Prawne i etyczne aspekty transplantacji,
  • Lekarz numeru: Człowiek z dziurawym żołądkiem,
  • Spotkanie z gwiazdą: Wodzirej w gronostajach 


Dział: MEDYCYNA:

Z pasją o medycynie
Krystyna Zużewicz, Jak tyka zegar biologiczny człowieka?

Medycyna w praktyce
Anna Stan iszewska, Co warto wiedzieć o lekach generycznych?
Wojciech Bik, Otyłość – objaw czy choroba o wielu obliczach?
Magdalena Olszanecka‑Glinianowicz, Witamina D i wapń – prawidłowy rozwój kości i nie tylko
Barbara Gryglewska, Jak zapewnić pomyślną starość, lecząc nadciśnienie tętnicze u osób po 60. roku życia?
Małgorzata H.J. Sikorska‑Jaroszyńska, Płyny do płukania jamy ustnej – dodatkowa czy konieczna metoda umożliwiająca utrzymanie higieny jamy ustnej?

Prawo i medycyna
Anita Gałęska-Śliwka, Prawne i etyczne aspekty transplantacji

Etyka
Ewelina Wróblewska, Etyka w zawodzie lekarza

Porady prawne
Porady prawne, Na pytania odpowiadają eksperci Serwisu Prawo i Zdrowie, Wolters Kluwer Polska


Dział: Z PASJĄ O ŻYCIU

Lekarz numeru
Frank Gonzalez‑Crussi – Człowiek z dziurawym żołądkiem

Raport numeru
Małgorzata Mroczkowska – Wyciągnąć lekarza na ryby

Felieton
EWA WOYDYŁŁO – Młodość bez granic
BEATRZYCZE DELORME – Zielone światło dla Grenlandii

Mój kawałek świata
Urszula Wilczek – Dalej też wszystko uda się znakomicie

Spotkanie z gwiazdą
Małgorzata Mroczkowska – Wodzirej w gronostajach 

Trunki świata
MARIUSZ GOLAK – Historia zaklęta w butelce

Autosfera
ADAM CZARNECKI – Francja elegancja
Konkurenci Citroëna
Ulga na gorące dni – zadbaj o nią

Kulturalia
MAŁG ORZATA MROCZKOWSKA – o najnowszych książkach, filmach i muzyce

Wyższa technika
Marcin Grządka – W drogę, w drogę, miły bracie

Ostry dyżur
Małgorzata Mroczkowska – Kwestionariusz. Czyń innym tak, jak chciałbyś, by tobie czyniono. Na pytania odpowiada prof. Tomasz Trojanowski

Oto kolejny, czwarty już w tym roku numer „Medycyny i Pasji”. Cieszymy się, że nasza praca jest zauważana, a grono czytelników i prenumeratorów systematycznie rośnie.

Na Kasprowym Wierchu odnotowano już minusową temperaturę. Aż trudno w to uwierzyć, tym bardziej że mamy w pamięci piękne, upalne lato. Niestety, następujące po sobie pory roku, przemijanie i żółknienie liści to procesy znane od zawsze, a co najgorsze – nieodwołalne.

Kto chce zgłębić ten temat, ma ku temu dobrą okazję. W najnowszym numerze tekst autorstwa dr n. med. Krystyny Zużewicz pt. „Jak tyka zegar biologiczny człowieka?”. Artykuł dotyczy m.in. roli światła w naszym codziennym życiu, działania biologicznego zegara w okresie starości, a także zdolności przestawiania wskazówek w tym zegarze, co zdarza się czasami nawet bez naszego przyzwolenia. Tekst ciekawy i zmuszający do refleksji, a kiedy znaleźć na nią czas, jeśli nie u progu jesieni...?

A skoro o jesieni i jesieni życia mowa, polecamy artykuł dr n. med. Barbary Gryglewskiej pt. „Jak zapewnić pomyślną starość, lecząc nadciśnienie tętnicze u osób po 60. roku życia?”. Autorka przypomina, że mimo dużych wysiłków długość życia ludzi jest ciągle niezadowalająca, a przyczynia się do tego również... nadciśnienie tętnicze.

Gdy powstaje ten edytorial, trwa walka o życie 6‑letniego Tomka spod Przemyśla, który zatruł się muchomorem sromotnikowym. Po transplantacji wątroby oraz operacji dróg żółciowych i nerek jego stan jest nadal bardzo poważny. Wierzymy, że mały pacjent wróci do zdrowia, a jednocześnie zyskają coś inni chorzy. Ta spektakularna operacja jest ważna – dzięki niej znów mówi się o przeszczepach. Transplantacja narządów to często jedyny sposób na uratowanie życia. W naszym dwumiesięczniku „O prawnych i etycznych aspektach transplantacji” pisze dr n. prawn. Anita Gałęska‑Śliwka. Warto zgłębić temat – ciągle zbyt wiele w nim niewiadomych...

Po solidnej dawce poważnych medycznych tematów czeka na Państwa część lifestyle’owa. Polecamy tekst o gadżetach – tak jak cały świat zachwycamy się najnowszym iPhone’em 4. W Polsce można go kupić od kilku tygodni. To multimedialne urządzenie rewolucjonizuje sposób myślenia o nowych mediach. Znamy lekarzy, którzy bardzo sobie chwalą ten wynalazek, podobnie zresztą jak i nowoczesnego Citroena C5 z rewelacyjnym zawieszeniem.

Z innych tekstów polecamy portret Jerzego Stuhra. Myliłby się ten, kto myśli, że ten pogodny, lubiany aktor z Krakowa jest wolny od codziennych zmartwień i trosk. Zawał serca, który przeszedł kilkanaście lat temu, bardzo zmienił jego podejście do życia. Cały czas pamięta o swoim sercu i bardzo o nie dba. Jak? Odpowiedź w tekście.

Zaczęliśmy od pogody i tym tematem kończymy. Wiadomo, że warunki atmosferyczne są szczególnie ważne dla... wędkarzy. Kalendarz brań czasami zaleca pozostanie w domu, ale i tak nie wszyscy się słuchają. Okazuje się, że wśród wędkarzy nie brakuje lekarzy. Nasz reporter gościł na Mistrzostwach Polski Lekarzy w Wędkarstwie Spławikowym. Powstała interesująca relacja, w której dajemy odpowiedź na pytanie, co takiego jest w wędkarstwie, że tracą dla niego głowę również
lekarze.

Życzymy przyjemnej lektury
Redakcja