Księga szeptów

Co tam szepczesz? – pytałem. Czytam – odpowiadał dziadek Garabet. Jak to czytasz? A gdzie masz książkę? Niepotrzebna mi. Znam ją na pamięć. Dobrze, a jak się nazywa ta książka? Kto ją napisał? Być może ty, pewnego dnia. I oto robię to teraz. I właśnie tak ją nazywam: Księga szeptów.

„Cyganie. Spotkania z nielubianym narodem”

„Cyganie. Spotkania z nielubianym narodem” to nowa na polskim rynku książka wydawnictwa Terra Incognita [W. A. B.], poruszająca problem jednej z najbardziej kontrowersyjnych grup etnicznych na świecie. Autor, Rolf Bauerdick, niemiecki prozaik, znany w Polsce z powieści „Jak Matka Boska trafiła na księżyc”, tym razem ruszył za Cyganami z aparatem i notesem.

Te chwile

Łowi kolory dziurawą siatką na ryby. Barwy zmieniają się, aż stają się słowami, które zbiera do puszki po gulaszu. Wypływają z niej przez na wpół otwarte wieczko. Rozdzierają się na postrzępionych przez otwieracz krawędziach. Przykrywa puszkę dłonią, żeby zostały tam, gdzie są. Słowa. Dla nazwania smutku. Niepokoju. Słowa opisujące zapach i smak. Ale radość? Nie. Takie rzeczy muszą poczekać.

Święta Ziemia

Niemal każdy, kto przyjeżdża do Izraela, musi usłyszeć powtarzane do znudzenia powiedzenie: „Jerozolima się modli, Tel Awiw imprezuje, a Hajfa pracuje”. Są też tacy, którzy twierdzą, że miasto jest jedynym miejscem, gdzie pomyślnie i bez większych napięć układa się żydowsko-arabskie współistnienie.

„Króliki Pana Boga”

Rok 1945, II wojna światowa dobiega końca. Wycieńczeni ocaleni starają się wrócić do swoich domów. Grzegorz Kozera w powieści „Króliki Pana Boga” zabiera czytelnika w podróż ku wyzwolonej Polsce, podróż niezwykle emocjonalną, pełną zła, cierpienia i prób posklejania ran, którym nigdy nie będzie dane się zabliźnić.

Zatapianie w formalinie zdań

Jedni jadą, by dotrzeć do celu, a inni po prostu po to, by nie stać w miejscu.

Choć poszczególne fragmenty wydają się czasem tematycznie odległe od siebie, to łączy je zawsze motyw podróży. Sama autorka podkreśla, że chce się przekonać: „Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy?”. Bycie w ruchu to także filozofia Tokarczuk, która twierdzi, że jest to głęboka kontestacja świata usiłującego zatrzymać człowieka.

"Moja Europa", czyli inne spojrzenie na Europę Środkowo-Wschodnią

Moja Europa i to 2 w 1, czyli przemyślenia o jakże ważnym w ostatnim czasie fragmencie naszego kontynentu zawarte w esejach Andruchowycza (Środkowowschodnie rewizje) i Stasiuka (Dziennik okrętowy).

Moja Europa
to zbiór wyjątkowych tekstów o tajemniczym, niepowtarzalnym i niedocenianym świecie. Ta książka pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na środkową i wschodnią części kontynentu, pokazuje, że w ruinie też tkwi piękno, odkrywa mistykę starych, kruchych wsi i takich samych mieszkańców.