Lipcowe nowości wydawnicze

Lipcowe nowości wydawnicze
PRZEGLĄD WYDAWNICZY
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie od 60 lat niezmiennie fascynuje. Co jakiś czas powraca pomysł zburzenia niechcianego daru Stalina. W antologii reportaży „Jako dowód i wyraz przyjaźni” pod redakcją Magdaleny Budzińskiej i Moniki Sznajderman (Wydawnictwo Czarne) znajdziemy kilkadziesiąt tekstów opisujących dzieje niewątpliwej atrakcji turystycznej stolicy – atrakcji ku radości jednych i rozpaczy drugich.

Ikoną Paryża jest Hotel Ritz. To tutaj romansowały Coco Chanel i Ingrid Bergman, a Marlena Dietrich uwiodła topiącego smutki w alkoholu Ernesta Hemingwaya. Tilar J. Mazzeo w książce „Hotel Ritz. Życie, śmierć i zdrada w Paryżu” (Wydawnictwo Znak) przenosi czytelnika w luksusowy świat, pełen drogich alkoholi, pięknych kobiet i zamożnych mężczyzn. Opowiada prawdziwą historię, która fascynuje nie mniej niż najlepsza powieść.
 
Miloš Urban w powieści „Lord Mord” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty) zabiera czytelnika do XIX-wiecznej Pragi. Żydowska dzielnica wskutek modernizacji ulega zniszczeniu. Tytułowy lord Mord, gruźlik, alkoholik i narkoman, przemierza miasto, w którym czuć napięcie pomiędzy Czechami a niemieckojęzyczną ludnością. Postanawia kupić jedną z zabytkowych kamienic i wypowiedzieć wojnę urzędnikom miejskim. Tymczasem ktoś morduje praskie prostytutki. Kiedy ginie kochanka Lorda, on sam zostaje wmieszany w tajemniczą intrygę.
 
Niepokojąco prawdziwa opowieść o dzisiejszej putinowskiej Rosji w reportażu Petera Pomerantseva „Jądro dziwności” (Wydawnictwo Czarne). Pomerantsev obserwuje i opisuje obsesję kraju na punkcje iluzji, jaką tworzy władza. Opowiada o kraju, który obejmuje dziewięć stref czasowych i pomimo rozwoju, za największy nośnik informacji uznaje nadal telewizję. Wsie odcięte od świata, w których czas się zatrzymał z początkiem XX wieku i piękna, monumentalna Moskwa. Z książki wyłania się obraz Rosji tak przerażającej, jak i uwodzicielskiej.
 
Bárbara Mujica w powieści „Frida” (Wydawnictwo Marginesy) przybliża czytelnikowi prawdziwą postać niezwykłej i tajemniczej malarki – Fridy Kahlo. Choć większość wydarzeń i postaci opisanych w książce jest wytworem wyobraźni autorki, to jednak główna bohaterka – jej prawdziwa osobowość także została uchwycona. Egocentryczna, pewna siebie, a zarazem delikatna i wrażliwa. Poruszająca historia widziana oczami siostry Fridy Kahlo – Cristiny.
 
W „Tajemniczych inskrypcjach” Alexis Panselinos (Wydawnictwo Książkowe Klimaty) przedstawia czytelnikowi przekrój greckiego społeczeństwa. Od młodych ludzi uzbrojonych w spray'e i kije bejsbolowe, poprzez spiskującego wojskowego, kierowcę karetki, aż po mnicha z góry Atos i przepełnioną niechęcią do świata wdowę. Jakie mają dla nich wszystkich znaczenie tajemnicze inskrypcje znajdujące się na ścianie w centrum Aten?
 
Aleksandra Łojek zaprasza czytelnika do Belfastu – miasta paradoksów. W reportażu „Belfast. 99 ścian pokoju” (Wydawnictwo Czarne) autorka stara się przybliżyć miasto, w którym po sposobie wymawiania litery „h” można zorientować się, jakiego jest ktoś wyznania. To tutaj żyją obok siebie ci, którzy przeżyli zamachy bombowe, mając tuż za ścianą oprawców. Dokładnie 99 ścian dzieli miasto, jednocześnie stanowiąc bastion pokoju.
 
Natalia Nowak-Lewandowska