Wystawa "Ćwiczenia z kreatywności" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Jak przełamać rutynę systemu edukacyjnego, w którym nauczanie ex cathedra i przyswajanie faktów są nadal głównymi formami zdobywania wiedzy?
Sięgając do przykładów ze sztuki i architektury, wystawa „Ćwiczenia z kreatywności” pokazuje, jak otwarte i uczestniczące formy uczenia się, takie jak różne techniki montażu, ćwiczenia ruchowe, utopijne modele architektoniczne, gry oparte na komunikacji niewerbalnej czy kolektywne działania mogą stać się inspiracją dla wyobraźni oraz początkiem budowania eksperymentalnych i demokratycznych wspólnot.

„Samość”, „mojość”, „ni jakość”… O „Toż samości” artysty słów kilka

Wystawa "Toż samość" 18 września 2014 r. – 3 października 2015 r. 

Teraz czas dla artystów niełaskawy, mimo że społeczne zapotrzebowanie na posiadanie tożsamości wzrasta. Po zarośniętych malowniczym chwastem ścieżkach, peryferiach kulturalnych kraju, gdzieś między Płockiem, Pułtuskiem i Piłą, a więc w przestrzeni celowo skompromitowanej, dotkniętej piętnem zapyziałej, jakże „swojskiej” i miłej zaściankowości – krąży od roku wystawa przygotowana przez Musée des Beaux-Arts w Miluzie, zatytułowana dość przewrotnie „Toż samość” („Identités plurielles”), co w dowolnym przekładzie oznacza „jedność, identyfikacja w wielości”.

„Medycyna” Gustava Klimta

Austriacki malarz i grafik – Gustav Klimt (1862-1918) – zaznaczył się w historii sztuki jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli symbolizmu, secesji i modernizmu.

Rok z Tadeuszem Kantorem

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru, podkreślając jego wyjątkową historię oraz rangę, jaką pełni w życiu społeczno-estetycznym naszego kraju. Zbiega się to z Rokiem Tadeusza Kantora ogłoszonym przez UNESCO w 100. rocznicę urodzin tego geniusza awangardowego teatru, założyciela Teatru Cricot 2 w Krakowie, artysty wizualnego, charyzmatycznego multidyscyplinarnego kreatora, teoretyka sztuki, buntownika.

Naturalnie, że kultura!

Dnia 25 kwietnia br. w warszawskiej galerii sztuki współczesnej BWA zainaugurowana została wystawa Piotr C. Kowalskiego i Joanny Janiak – „Z natury rzeczy”, która potrwa do 6 czerwca 2015 roku.