Naukowcy zidentyfikowali „gen młodości"?

Odnalezienie sposobu na zachowanie młodości jest od wieków pożądane przez człowieka. Wcześniejsze badania dowiodły, że za nasz wygląd odpowiedzialne są zarówno predyspozycje genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Niektóre analizy przemawiają również za tym, że wiek człowieka oceniany na podstawie jego wyglądu może również odzwierciedlać ogólne zdrowie, a nawet ryzyko śmierci. Badacze z Holandii odkryli gen, który jest częściowo odpowiedzialny za bardziej „młodzieńczy" wygląd.

Pokonać Alzheimera: dźwięk i światło

Na pewno jest jeszcze zbyt wcześnie, by obwieszczać pokonanie jednej z najbardziej przykrych, śmiertelnych chorób nowoczesnego społeczeństwa (obok chorób nowotworowych oraz chorób serca i systemu krążenia). Dotychczasowe badania rzadko przynosiły satysfakcjonujące rezultaty.

Dulaglutyd zamiast insuliny

Pojawiła się nowa opcja leczenia osób z cukrzycą typu 2, nieosiągających odpowiedniej kontroli glikemii. Dulaglutyd w połączeniu z insuliną lispro okazał się skuteczniejszy niż glargina.

Druk 3D innowacją w protetyce

Czyżby trójwymiarowa technologia druku miała być przyszłością protetyki? Na razie odnosi triumfy w przypadkach weterynaryjnych. Studenci z Xavier University w Cincinnati stworzyli drukowaną protezę dla trójnożnego psa przewodnika. Nową, drukowaną „łapą” od niedawna posługuje się także pies w Polsce.

Wielki eksperyment w amerykańskiej służbie zdrowia

Już za około rok w Austin (Teksas) ruszy pierwszy rok edukacji lekarzy w nowo powstałej akademickiej klinice medycznej. Brzmi to jak zwykła informacja lokalna, poza jednym szczegółem: jest to pilotażowy projekt zupełnie nowego podejścia do leczenia i zarządzania procesem leczenia.