Szczepionka przeciw cukrzycy

Szczepionka  przeciw cukrzycy
Znana od ponad 90 lat szczepionka BCG może zapobiegać rozwoju cukrzycy typu I. Trwają badania kliniczne.
Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków ogłosiło, że FDA (Agencja Żywności i Leków, znana z rygorystycznych przepisów) zaaprobowała badania kliniczne II fazy nad szczepionką BCG, która może mieć wpływ na zahamowanie zaawansowanej cukrzycy typu 1.
 
Naukowcy chcą sprawdzić, czy powtarzanie szczepień BCB polepszy obraz kliniczny w cukrzycy typu 1. Przez 5 lat będą prowadzone badania na dorosłych osobach w przedziale wiekowym 18-60 lat, u których wykryto niewielką sekrecję insuliny z wysp trzustkowych.  Poprzednio takie badania na myszach oraz w próbach I fazy wykazały skuteczność w odwracaniu rozwoju cukrzycy.

Szczepionkę BCG, której składnikiem aktywnym jest pozbawiona zjadliwości odmiana prątka bydlęcego (Mycobacterium bovis BCG), znaną już od ponad 90 lat, stosuje się w szczepieniach przeciwko gruźlicy, a także w leczeniu raka pęcherza moczowego. Powoduje ona wzrost TNF, co czasowo eliminuje wadliwe białe krwinki odpowiedzialne za autoimmunologiczną postać cukrzycy typu 1 oraz stymuluje produkowanie ochronnie działających limfocytów Treg. W pierwszej fazie badań 2 dawki BCG w ciągu 4 tygodni prowadziły do niewielkiego i przejściowego powrotu sekrecji insuliny. W drugim etapie 150 uczestników badania zostanie losowo podzielonych na 2 grupy.  Jedna z nich będzie otrzymywać placebo, a druga – dwie iniekcje BCG co miesiąc, a potem jedną rocznie przez okres 4 lat.  Łączna obserwacja pacjentów ma trwać ok. 5 lat. Być może wyniki badań okażą się korzystne i przyniosą cukrzykom nadzieję na postęp w walce z chorobą.
 
Agnieszka Grabowska
 
Źródło: http://www.faustmanlab.org; www.przewodniklekarzapoz.pl