Nowy lek w terapii samoistnego zwłóknienia płuc

Nowy lek w terapii samoistnego zwłóknienia płuc
Uaktualnione wytyczne zalecają stosowanie nintedanibu. Badania potwierdziły jego skuteczność w leczeniu IPF. Ta substancja spowalnia postęp choroby.
Pacjenci cierpiący na przewlekłą i wyjątkowo dotkliwą chorobę, jaką stanowi samoistne włóknienie płuc, oznaczane skrótem IPF (ang. idiopatic pulmonary fibrosis), mają przed sobą szansę nie tyle na całkowite wyleczenie, ile na znaczną poprawę swojego stanu.
 
Nintedanib, pierwszy lek o ukierunkowanym działaniu, przeznaczony do leczenia samoistnego włóknienia płuc okazał się skuteczny. Potwierdzono to w trzech badaniach klinicznych, wykazujących spójną skuteczność tej substancji. Uaktualnione wytyczne ATS/ERS/JRS/ALAT z 2011 roku, oparte na dowodach, zalecają używanie nowego leku w terapii osób dotkniętych tą chorobą.
 
Nintedanib zmniejszał pogorszenie czynności płuc o ok. 50% w różnych grupach pacjentów oraz zmniejszał ryzyko zaostrzeń o 68%. Natomiast poziom działań niepożądanych mieści się w akceptowalnym zakresie. Wygląda na to, że nowy lek istotnie spowalnia postęp choroby. To niewątpliwie korzystna opcja terapii dla osób, które borykają się ze schorzeniem wyniszczającym ich układ oddechowy.
 
Dyrektor do spraw medycznych w firmie Boehringer Ingelheim, prof. Klaus Dugi, uważa, że to odkrycie spowodowało znaczny krok w walce z samoistnym zwłóknieniem płuc i stanowi nieocenioną pomoc w opiece medycznej nad pacjentami.
 
Agnieszka Grabowska
 
 
Źródło: BL, Primum Public Relations (03.06.2015).