Druk 3D innowacją w protetyce

Druk 3D innowacją w protetyce
Czyżby trójwymiarowa technologia druku miała być przyszłością protetyki? Na razie odnosi triumfy w przypadkach weterynaryjnych. Studenci z Xavier University w Cincinnati stworzyli drukowaną protezę dla trójnożnego psa przewodnika. Nową, drukowaną „łapą” od niedawna posługuje się także pies w Polsce.
Opiekunka Tiny, 9-miesięcznego psa rasy golden retriever, zmartwiona narastającymi trudnościami zwierzęcia z poruszaniem się na trzech łapach, zwróciła się z prośbą o pomoc do uniwersyteckiego Centrum Innowacji. Amerykańscy studenci pod kierunkiem prof. Lewandowsky’ego wykonali protezę dzięki technologii 3D.
 
Proteza dla psa powstała w nowo otwartym, uczelnianym MakerBot 3D Printing Center. Nad powstawaniem prototypów czuwała specjalistka protetyki Christine Geeding. Efekt prac studentów okazał się zadziwiający. Ekspertka bardzo wysoko oceniła efektywność protezy, a Tiny zyskała nową jakość życia – znacznie zwiększyła się jej sprawność poruszania się.

Innowacje w dziedzinie protetyki zaistniały również na naszym rodzimym gruncie. Młodzi naukowcy z Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Konstrukcji Maszyn i Inżynierii Biomedycznej wyprodukowali eksperymentalną protezę 3D dla dalmatyńczyka Bero, któremu amputowano kończynę w wyniku nowotworu.

Najpierw pobrano wymiar kikuta do konstrukcji, który następnie został odlany w tradycyjnym gipsie i przeszedł serię pomiarów za pomocą skanera 3D. W ten sposób powstał model CAD-owski. Na koniec studenci wykonali protezę za pomocą drukarek 3D w technologii SLS i FDM w Pracowni Projektowania i Wytwarzania Implantów Instytutu Mechaniki i Poligrafii.

Nowe technologie niosą za sobą ogromne nadzieje i szanse. Co więcej, mogą znacznie zmniejszyć koszty wykonywania protez. W tym przypadku określenie „testowane na zwierzętach” nie ma negatywnego wydźwięku. Być może wkrótce zaczną powstawać protezy 3D dla ludzi.
 
Agnieszka Grabowska

Źródła:
http://www.rabbitform.pl/drukowana-proteza-polepszy-nawet-psi-los/
http://fakty.tvn24.pl/aktualnosci,59/pies-z-proteza-3d-to-pierwszy-taki-przypadek-w-polsce,551319.html