Medycyna i pasje, 5/2009

  • Choroby zakaźne: Grypa
  • Zakażenia:Streptococcus Pneumoniae,
  • WYDARZENIA: Zawód - Koordynator Transplantacyjny
  • Raport numeru: PODWODNY MATRIX,
  • Mój kawałek świata- dotknięcie Ameryki
  • Wywiad z gwiazdą: Jerzy Bończak


CHOROBY ZAKAŹNE
Prof. dr hab. Lidia B. Brydak,
Grypa, ciągle aktualny problem medyczny.

CHOROBY ZAKAŹNE 
dr Krzysztof Tomasiewicz 
Zakażenia Streptococcus pneumoniae u osób dorosłych - zagrożenia w czasie pandemii grypy

REPORTAŻ
Stella Pawlitko,
Zawód: koordynator transplantacyjny

WYDARZENIA
Migotanie przedsionków a udar mózgu

UROLOGIA
Stella Pawlitko, prof. dr hab. med. AndrzejTykarski,
Leczenie nadciśnienia tętniczego i łagodnego zrostu stercza

PRAWO
Prof. Cezary Włodarczyk, dr Dorota Karkowska,
O prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w Polsce.

LEKARZ NUMERU
Tomasz Barański:
Swoje odrobiłem. PIOTR MÜLDNER-NIECKOWSKI – lekarz, leksykograf, poeta – opowiada o sobie.

LEKARZ PO GODZINACH
Justyna Szulc:
Pan chirurg jest fotografem. KONRAD WASYLEWSKI, chirurg, opowiada o pasji robienia ślubnych zdjęć.

RAPORT NUMERU
Małgorzata Mroczkowska,
Podwodny Matrix. Nurkujący lekarze opowiadają o podwodnych podróżach.

FELIETON
EWA WOYDYŁŁO,
Co to za przyjemność?

PROF. MARIAN ZEMBALA
Wspomina dr. Marka Edelmana

BEATRYCZE DELORME,
Tango w Buenos Aires

MÓJ KAWAŁEK ŚWIATA
Dotknięcie Ameryki,
dr MACIEJ ANDRZEJ ZARĘBSKI opisuje swoją podróż po USA

WYWIAD Z GWIAZDĄ,
Życie jest krótkie, Aktor JERZY BOŃCZAK o tym, jak zmienił swoje życie po zawale

TRUNKI ŚWIATA
Mariusz Golak,
Mieszana, lecz nadal wyśmienita. Piszemy o słynnych, szkockich blended whisky

AUTOSFERA
Adam Czarnecki,
Wyjeżdża z opresji, autotest Nissana Pathfindera

Konkurenci Nissana Pathfindera

Aktywny tempomat

KULTURALIA
MAŁGORZATA MROCZKOWSKA pisze o najnowszych książkach, filmach i muzyce

CZASOPRZESTRZEŃ
Kosmiczny zegarek. GRZEGORZ SZCZEPAŃSKI tym razem o czasomierzach firmy Fortis

OSTRY DYŻUR
Kwestionariusz. Nie przywykłam oceniać pacjentów. Na pytania odpowiada prof. ANNA DOBOSZYŃSKA

Można latać szybowcami, startować w Igrzyskach Olimpijskich w strzelectwie, świetnie fotografować, a nawet być wziętym językoznawcą, a jednocześnie ciągle być lekarzem i pomagać ludziom....


W części medycznej

Rozpoczynamy od ważnego i niezwykle praktycznego artykułu poświęconego nadciśnieniu tętniczemu w okresie ciąży. Kardiologiczne i internistyczne problemy u kobiet w ciąży są częstym powodem udzielanych w szpitalu i ambulatorium konsultacji. W przeciwieństwie do innych grup chorych jest to grupa pacjentek, u których standardy postępowania są oparte głównie na doświadczeniach z praktyki klinicznej (nie sposób przecież prowadzić tutaj randomizowanych badań klinicznych). Stąd zapewne sporo zamieszania, jeśli chodzi o strategie postępowania i bezpieczeństwo stosowanych w okresie ciąży i laktacji leków, w tym leków hipotensyjnych. Korzystając z własnego, bogatego doświadczenia oraz przeglądu bieżącego piśmiennictwa dr Iwonna Grzywanowska-Łaniewska wraz dr Izabelą Załęską-Zydlewską podsumowują aktualny stan wiedzy na temat zasad rozpoznawania i leczenia nadciśnienia tętniczego w okresie ciąży.

W tym numerze kontynuujemy cykl poświęcony nagłej śmierci sercowej. Zawał serca (ostry zespół wieńcowy) pozostaje nadal, pomimo upowszechnienia nowoczesnych metod rewaskularyzacji, najważniejszą przyczyną nagłych zgonów. Często nagły zgon jest pierwszą (i niestety ostatnią) manifestacją ostrej choroby niedokrwiennej serca. Przebycie OZW wiąże się z utrzymującym się podwyższonym ryzykiem śmierci, stąd prawidłowa stratyfikacja ryzyka, wdrożenie właściwej prewencji wtórnej w chorobie wieńcowej oraz metod prewencji pierwotnej nagłej śmierci pozostaje kluczową sprawą w postępowaniu z chorymi.

„Wydarzenia” to nowy dział w naszym czasopiśmie. W bieżącym numerze dwa materiały, pierwszy poświęcony bagatelizowanemu w polskim systemie ochrony zdrowia problemowi chorób skóry. O sytuacji w polskiej dermatologii opowiada prof. Lidia Rudnicka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala MSWiA.

Kolejny artykuł przygotowany przez Stellę Pawlitko poświęcony jest padaczce jako problemowi społecznemu. Istnieje ciągle wiele stereotypów na temat tej choroby, które trzeba przełamywać, aby ludzie dotknięci padaczką mogli w pełniejszy sposób uczestniczyć w normalnym życiu. Wymaga to przede wszystkim upowszechnienia wiedzy na temat tej choroby.

Bardzo interesujący, z praktycznego punktu widzenia, jest kolejny artykuł poświęcony zagadnieniom prawnym, relacji lekarz-pacjent w ramach prywatnego gabinetu lekarskiego. Istnieje nagląca potrzeba poszerzania świadomości lekarzy o odpowiedzialności prawnej, związanej z indywidualną praktyką lekarską. Kluczowe zagadnienia w tym zakresie przedstawia Krzysztof Woryna, aplikant przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach.

 

W części Z pasją o życiu

Można latać szybowcami, startować w Igrzyskach Olimpijskich w strzelectwie, świetnie fotografować, a nawet być wziętym językoznawcą, a jednocześnie ciągle być lekarzem i pomagać ludziom....
Oczywiście. Z czasem warto na właściwego konia postawić (tylko który jest właściwy?), żeby żadna z życiowych aktywności nie odbywała się kosztem drugiej. Tak czy inaczej intensywności doznań naszym bohaterom można tylko pozazdrościć.

Sebastan Kawa, lekarz z Bielsko Białej osiągnął światowy poziom w pilotowaniu szybowców. Andrzej Głyda już dwukrotnie wciągał biało‑czerwony dres z orzełkiem na piersiach i reprezentował nas na Igrzyskach Olimpijskich. Choć owi młodzi lekarze nie znają się, to łączy ich wiele. Mimo setek godzin wyczerpujących treningów skończyli medycynę i cały czas bardzo poważnie traktują powołanie bycia lekarzem. Ich historie opisujemy w kolejnym już wydaniu „Medycyny i pasji”. Myliłby się jednak ten, kto uważa, że tylko mężczyźni potrafi zdobywać szczyty swych możliwości. Prawdziwe Himalaje i dosłownie i w przenośni nie są obce również Katarzynie Skłodowskiej, która z polotem i wielkim zaangażowaniem opisuje w naszym czasopiśmie swe przygody w górach wysokich. O swoim wielkim pojedynku z alkoholizmem opowiada zaś Stanisława Celińska, wybitna, polska aktorka. Ciągle pracuje, wciąż ma pomysły i wielką wiarę w sens tego, co robi. Gratulujemy wszystkim naszym bohaterom.