Medycyna i pasje, 2/2010

  • Z pasją o medycyni: Prof. Anna Grzywa, Kaprys natury, czyli o zespole sawanta
  • Medycyna w praktyce:Spotkania z rodziną z problemem atopowego zapalenia skóry
  • Prawo i medycyna:  Przesądy na temat eutanazji
  • Ewa Gurner Żarnoch o ojcu zamordowanym w Katuniu Julian Gurner
  • Marek Żydok – Piękni i niebezpieczni bracia
  • Tenis to piękna melodia. Wywiad z ROBERTEM JANOWSKIM, aktorem


Dział: MEDYCYNA:

Z pasją o medycynie
Prof. Anna Grzywa, Kaprys natury, czyli o zespole sawanta

Medycyna w praktyce
Justyna Marszałkowska, Przez żołądek do serca, czyli dieta na zdrowe serce
Maciej Maciejewski, Leczenie nadciśnienia tętniczego i łagodnego rozrostu stercza
Małgorzata H. J. Sikorska-Jaroszyńska, Higiena jamy ustnej u kobiet ciężarnych oraz u dzieci
Dorota Czelej, Spotkania z rodziną z problemem atopowego zapalenia skóry

Prawo i medycyna
Agnieszka Fiutak, Eutanazja i pomoc w samobójstwie
Jan Hartman, Przesądy na temat eutanazji

Porady prawne
Na pytania odpowiadają eksperci Serwisu Prawo i Zdrowie, Wolters Kluwer Polska


Dział: Z PASJĄ O ŻYCIU

Prof. Marian Zembala – Pamięci Krystyny Bochenek i bliskich... zatrzymanych w drodze

Żegnaj, Prezydencie
Tomasz Barański – Cała Polska rozpacza po katastrofie rządowego TU-154 M.

LEKARZ NUMERU
Tomasz Barański – Miałam niezwykłego ojca. Portret JULIANA GRUNERA, lekarza, ofiary Zbrodni Katyńskiej.

LEKARZ PO GODZINACH
Bożena Klukowska – Chirurg, który miał być architektem. O swoich pasjach opowiada Maciej Jagielak

RAPORT NUMERU
Marek Żydok – Piękni i niebezpieczni bracia

FELIETON
Ewa Woydyłło – Zdrowy egoizm
Beatrycze Delorme – Wołanie o miłość

MÓJ KAWAŁEK ŚWIATA
Dr Maciej Andrzej Zarębski – Z wizytą w Vancouver. O magicznym, kanadyjskim mieście

WYWIAD Z GWIAZDĄ
Witold Zaremba – Tenis to piękna melodia. Wywiad z ROBERTEM JANOWSKIM, aktorem

TRUNKI ŚWIATA
Mariusz Golak – Trunek pod piracką banderą

AUTOSFERA
Adam Czarnecki – Szwedzka legenda – autotest Volvo XC90
Alternatywa dla Volvo XC90
Postaw na zielone. Wskazówki, jak ograniczy zużycie paliwa

KULTURALIA
Małgorzata Mroczkowska pisze o najnowszych: książkach, filmach i muzyce

CZASOPRZESTRZEŃ 
Grzegorz Szczepański – Zegarek dla papieża i Obamy. Relacja z targów BASELWORLD w Bazylei

OSTRY DYŻUR 
Kwestionariusz. Na pytania odpowiada prof. MARIA SIEMIONOW, mikrochirurg i transplantolog

Pamiętajmy o korzeniach!

Po tragedii rządowego samolotu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na pokładzie, Katyń jest na ustach dosłownie całego świata. Wielu upatruje w tym metafizycznego wymiaru, inni szukają niezwykłej symboliki, a nawet boskiej interwencji. Pewne i jak się okazuje niezmienne jest to, że katyńska ziemia chętnie przyjmuje wybitnych synów i córki z Polski. Tak jest teraz, ale tak było też 70 lat temu.

W części medycznej:

Wiosenne wydanie Medycyny i pasji poświęcamy kilku zagadnieniom interdyscyplinarnym. Pierwszy artykuł poświęcony jest niezwykle interesującemu zagadnieniu występowania u niektórych ludzi ukierunowanych ponadprzeciętnych zdolności określanych jako wyspy geniuszu. Zespól Sawanta – bo tak obecnie określane jest to zjawisko – został opisany wiele lat temu i stanowi jeden z dowodów zadziwiających własności ludzkiego mózgu.

Schodząc bardziej na ziemię, w kolejnych artykułach powracamy do zagadnień związanych z prozdrowotnym stylem życia, w którym właściwa dieta odgrywa jedną z zasadniczych ról.  Przypominamy i omawiamy też znaczenie zdrowotne właściwej higieny jamy ustnej – szczególnie ważne u kobiet w okresie ciąży oraz dzieci będących w trakcie intensywnego rozwoju. Kolejny artykuł, autorstwa dr Marka Maciejewskiego, dotyczy postępowania terapeutycznego w przypadku nadciśnienia tętniczego współistniejącego z przerostem gruczołu krokowego. Jest to kolejne omówienie tego problemu w naszym czasopiśmie. Choroby alergiczne stanowią narastającą epidemię w ostatnich latach. Dr Dorota Czelej omawia w swoim artykule problem atopowego zapalenia skóry, przedstawiając aktualne koncepcje patogenetyczne oraz zasady postępowania terapeutycznego w tej dokuczliwej i przewlekłej chorobie skóry.

Kolejne dwa artykuły to bardzo ważny dwugłos z pogranicza medycyny, etyki i prawa w sprawie eutanazji i śmierci „na życzenie”. Agnieszka Fiutak przedstawia definicje eutanazji, omawia sytuację w tym zakresie w Polsce na tle innych krajów oraz prezentuje podstawowe zasady prawne odnoszące się do tego trudnego problemu. Prof. Jan Hartman krytycznie omawia liczne pokutujące przesądy odnoszące się do problemu eutanazji, także w naszym kraju. To bardzo potrzebny i ważny głos. W dziale prawnym znajdziemy dwa zagadnienia, z których szczególnie ważny z praktycznego punktu widzenia jest opis sytuacji prawnej dotyczący udzielania świadczeń przez lekarza w trakcie dyżuru na kilku oddziałach równocześnie.

W części Z pasją o życiu:

Blisko 900 lekarzy i farmaceutów zginęło z rąk sowieckich oprawców w wyniku Zbrodni Katyńskiej. Julian Gruner był jednym z nich. W kwietniowym numerze „Medycyny i Pasji”, podczas gdy trwają obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, przedstawiamy sylwetkę tego niezwykłego przedwojennego lekarza. Zamordowany w Charkowie osierocił małą córeczkę Ewę. Została ona świetnym lekarzem, a oprócz medycyny swoje życie poświęciła przywracaniu naszemu społeczeństwu prawdy o takich ludziach jak jej ojciec. Skazani w PRL-u na śmierć cywilną i pomijani w różnych historycznych opracowaniach dziś mogą inspirować kolejne pokolenia Polaków... Również reprezentantów środowiska medycznego.

Praca lekarza to wysiłek, ciągłe doskonalenie się, ale najczęściej także wielka pasja. Doktor Maciej Jagielak jest lekarzem niezwykłym. Zadziwia zarówno wtedy, gdy przyjmuje pacjentów, jak i po wyjściu z sali operacyjnej. Jest chirurgiem szczękowo-twarzowym, zmienia ludziom wygląd, poprawia życie, zaraża entuzjazmem, a w dodatku świetnie rysuje... O takich osobach jak on mówi się: człowiek Renesansu.

Temat na czasie, bo do Polski wiosna też w końcu przyszła. Mamy nadzieję, że podczas wyjazdów za miasto znajdzie się w bagażniku miejsce na nasz dwumiesięcznik. Jeżeli będziecie Państwo podróżować Volvo XC90, o którym w tym numerze piszemy, to jesteśmy spokojni. To samochód wyjątkowo przestronny...

Na wszystkie ciepłe dni, zwłaszcza weekendy, również te krótsze, nie tylko majowy, życzymy spokoju i dobrego odpoczynku... może nawet przy trunku pod piracką banderą