I Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych

I Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych
W dniach 19-21 czerwca 2015 r. Elbląg stanie się stolicą polskiego serialu. W tym terminie odbędzie się bowiem pierwsza edycja Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych, której organizatorem jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” we współpracy z Telewizją Polską, Narodowym Centrum Kultury oraz władzami województwa warmińsko-mazurskiego.
W bieżącym roku obchodzimy okrągłą, 50. rocznicę emisji pierwszego serialu telewizyjnego w Polsce – „Barbara i Jan” – oraz drugiego serialu w historii polskiej telewizji: „Wojny domowej”.
 
Na atrakcje festiwalowe dla publiczności składają się zarówno wydarzenia branżowe, jak i pokazy seriali. W części branżowej aktorzy, producenci, pisarze i inne osoby pracujące przy serialach (także zainteresowani widzowie) mogą wziąć udział w prelekcjach, panelach oraz warsztatach na temat produkcji tej formy fabularnej. W części pokazowej organizatorzy przygotowali projekcje wielu znanych i lubianych seriali: „Barbara i Jan”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Czterdziestolatek”, „Czarne chmury”, „07 zgłoś się”, „Alternatywy 4”.
 
Żaden festiwal nie może obyć się bez nagród. W ramach festiwalu odbędzie się zatem konkurs na najlepszy serial zrealizowany w latach 2010-2014 przez Telewizję Polską. Wśród nominowanych znajdziemy takie tytuły, jak: „Ranczo”, „Ojciec Mateusz”, „Blondynka”, „Czas honoru”, „O mnie się nie martw”, „M jak miłość”. Publiczność zgromadzona na pokazach będzie mogła wybrać za pomocą głosowania Serial Wszechczasów. Nagrody otrzymają również aktorzy serialowi.
 
Gratką dla fanów będą dwie gale – otwarcia i zamknięcia. Obie te imprezy stanowią doskonałą okazję, by zobaczyć na żywo wielu popularnych aktorów i aktorek.
 
Współczesne polskie seriale telewizyjne ustępują światowym hitom, takim jak: „The Walking Dead”, „Game of Thrones” czy „Mad Men”. Niedoskonałości techniczne czy fabularne rekompensują jednak sentymentalną swojskością. Dlatego warto się nimi interesować i dlatego – jeśli w weekend 19-21 czerwca będziesz w okolicach Elbląga – warto zjawić się na swojskim Festiwalu Seriali.
 
Mariusz Ludwiński