Bilety do teatru za grosze? – 11 maja 2015 r.

Bilety do teatru za grosze? – 11 maja 2015 r.
Życie teatralne w Polsce przekroczyło już ćwierć tysiąclecia. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia kulturalnego bez teatru, instytucji publicznej, która jest niejako odpowiednikiem kultury wysokiej, ale czy tylko dla „wyższych sfer”? Kultura masowa otacza nas z każdej strony, oferując prawdziwy kulturowy misz-masz, a naprzeciw tym działaniom wychodzi dzisiaj teatr, który, co prawda posługując się podobnymi narzędziami promocyjnymi, zaprasza jednak widza do uczestnictwa w „prawdziwej” sztuce.

250 LAT TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE


Dnia 8 maja 2015 r. odbyła się konferencja prasowa dotycząca ogólnopolskiej akcji „Bilet za 250 groszy”, zaś 11 maja br. kasy największych teatrów polskich prawdopodobnie będą przeżywały totalne oblężenie. Bilet na spektakl za symboliczne 250 groszy – to prawdziwy prezent dla fascynatów teatru, a dla tych, którzy bardziej lubią na przykład szklany ekran – szansa uczestniczenia na żywo w sztuce teatralnej, bez zbędnych tłumaczeń, że na bilet do teatru „nie mogą sobie pozwolić”. Biletów nie będzie można zarezerwować ani zakupić przez Internet, co zmusi każdego widza do znalezienia się na foyer teatru jeszcze kilka dni przed spektaklem.

Głównym organizatorem obchodów 250. rocznicy powołania pierwszego publicznego teatru polskiego jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W inicjatywie „Bilet za 250 groszy” weźmie udział ponad 100 teatrów polskich z 42 miast.

Miasta, które najbardziej aktywnie będą uczestniczyć w tej niecodziennej inicjatywie pod znakiem zjednania sobie każdego widza, niezależnie od wieku i statusu społecznego, zangażują nawet kilka teatrów do realizacji tego przedsięwzięcia. Białystok, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław – to miasta, w których 23 maja 2015 r. najgłośniejsze spektakle wybitnych reżyserów będą cieszyły szerokie grono widzów. W ramach wydarzenia obejrzymy sztuki o zasięgu międzynarodowym, niejeden teatr udostępni wszystkie swoje sceny, także najmłodszym widzom teatry dla dzieci zaoferują szeroki wachlarz propozycji teatralnych.
 
Dzień Teatru Publicznego, który będzie przez wielu obchodzony w teatrze dzięki akcji „Bilet za 250 groszy”, poprzedzi kampania zewnętrzna, której jednym z elementów będą satyryczne rysunki (m.in. Marka Raczkowskiego, Janka Kozy i Andrzeja Wieteszki), nawiązujące do obchodów jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Szczegółowy program obchodów 250. rocznicy teatru polskiego znajduje się na stronie http://www.250teatr.pl oraz na głównych stronach teatrów uczestniczących w akcji.

 
Akcja „ Bilet za 250 groszy” jest jednym z elementów realizowanego z inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej programu KULTURA DOSTĘPNA. To systemowe rozwiązanie, które ma służyć niwelowaniu barier kompetencyjnych i  finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie.
 
Monika Piech
redaktor portalu Medycyna i Pasje
Wydawnictwo Czelej