„Bonjour Monsieur Chagall” na KulturfestNYC i... w Teatrze Żydowskim w Warszawie - 17-18 czerwiec 2015 r.

„Bonjour Monsieur Chagall” na KulturfestNYC i... w Teatrze Żydowskim w Warszawie - 17-18 czerwiec 2015 r.
Stało się już tradycją, że rokrocznie zespół Teatru Żydowskiego wybiera się do Stanów Zjednoczonych. Tym razem ze swoim „flagowym” spektaklem granym przez zespół od blisko 35 lat w języku jidysz pt. „Bonjour Monsieur Chagall” odwiedzi Nowy Jork w ramach KulturfestNYC.
To festiwal sztuki żydowskiej organizowany przez National Yiddish Theatre Folksbiene z okazji obchodów stulecia jego istnienia – co zbiega się z obchodzonym w tym roku 65-leciem Teatru Żydowskiego w Warszawie! Przedstawienie oparte na prawdziwej znajomości Szymona Szurmieja z wybitnym malarzem Chagallem wystawiane będzie w Abrons Arts Center Playhouse trzykrotnie: 17 czerwca o godz. 20:30 oraz 18 czerwca 2015 r. o godz. 14:00 i 19:00. Festiwal potrwa od 14 do 21 czerwca. Przed wylotem do Nowego Jorku polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć ten niezwykły spektakl w Teatrze Żydowskim w Warszawie od 5 do 7 czerwca. Do 3 czerwca trwa promocja – bilety można zakupić w specjalnej cenie 30 złotych na hasło „Kulturfest”.
 
„Bonjour Monsieur Chagall” to barwne widowisko muzyczne oparte na utworach poetyckich oraz malarstwie Marca Chagalla. Przywołuje atmosferę świata Żydów ze Wschodniej Europy, w którym ten wybitny artysta wzrastał i dojrzewał. Plastyczne wizje malarza z Witebska ożywają w scenach pełnych nostalgicznego humoru, lirycznej muzyki żydowskiej, tańca oraz baśniowej atmosfery. Inspiracją do napisania scenariusza było osobiste spotkanie Szymona Szurmieja – dyrektora Teatru Żydowskiego do 2014 r. i zarazem reżysera spektaklu – z Chagallem. Terminy pokazów w Warszawie: pt. 05.06.2015 r.  – godz. 19.00; sob.  06.06.2015 r. – godz. 19.00; nd.  07.06.2015 r. – godz. 18.00.
 
Szymon Szurmiej o swojej znajomości z artystą:

Rozmawiałem z Chagallem dwa razy w życiu. Raz, gdy skończył 90 lat i zostałem zaproszony na jego urodziny, a drugi raz na jego 95-lecie. Byłem zaskoczony. Nie wiedziałem, że pisał wiersze po żydowsku. Myślałem, że cały wypala się w swoim malarstwie, którym był "opętany". Żył wspomnieniami, tęsknił za minionym światem Żydów ze wschodniej Europy. Pochodził z bardzo biednej rodziny. Bella, jego żona, muza i największa miłość, była córką kupca. Zapytałem go, czy to siebie i ją malował na niebie z kozami, kogutem, zegarem, skrzypkiem na dachu. I jak to wszystko wymyślił. Chagall popatrzył na mnie uważnie.
Jak to, wymyślił? Kiedy Żyd siedzi zamyślony i nie chwyta, co do niego mówią, mówi się: „Uuu, on siedzi na księżycu”. A gdy Żyd coś opowiada i macha rękami, żywo gestykuluje, to wniosek jest jeden: „Oho, on już lata nad dachami”. Chagall po prostu w genialny sposób wykorzystał w swoim malarstwie potoczne wyrażenia żydowskie. Ale nie wszyscy potrafili to odczytać. Opowiadał, jak zwiedzał swoją wystawę w Izraelu w towarzystwie pierwszego premiera Ben-Guriona. Zapytał go:

Jak się panu podoba, panie premierze?

Wie pan co odpowiedział premier ja uważam, że Żydzi powinni pracować, a nie fruwać.

Współreżyserka, aktualna dyrektor Teatru Żydowskiego, Gołda Tencer, o spektaklu:

Po trzydziestu latach odkryłam na nowo to przedstawienie, zmodyfikowałam je. Uważam, że należy pokazać część wielkiej kultury żydowskiej, która inspirowała malarza o światowej sławie. Jednocześnie uwspółcześniłam formę spektaklu, dodając inne utwory oraz ruchome obrazy multimedialne, aby przybliżyć dzisiejszemu widzowi wielką wartość malarstwa Chagalla.

Biennale

Scenariusz i reżyseria:
Szymon Szurmiej, Gołda Tencer
Czas trwania: 1 h 40 min (z przerwą)
Język spektaklu: jidysz (W Teatrze Żydowskim wystawiany z tłumaczeniem przez słuchawki na polski)
Bilety: 50-60 zł. Promocja: do 3 czerwca na hasło „Kulturfest” bilety za 30 zł. Rezerwacja biletów pod numerem (+48 22) 850 56 56 i online http://www.teatr-zydowski.art.pl/
Więcej informacji o Festiwalu KulturfestNYC:
Fanpage Teatru Żydowskiego na Facebooku:
 
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
Centrum Kultury Jidysz