Ethno Port 2015 – Wszyscy jesteśmy migrantami

Ethno Port 2015 – Wszyscy jesteśmy migrantami
Ethno Port to największe i zarazem najpopularniejsze w Polsce święto nurtu określanego mianem world music. Ósma edycja Festiwalu, który odbędzie się w dniach 11-14 czerwca br. w Poznaniu, przyniesie ze sobą aż 18 koncertów odbywających się na trzech poznańskich scenach: plenerowej na parkingu przed zamkiem cesarskim, w Sali Wielkiej i na Dziedzińcu Zamkowym. W bogatym programie, poza koncertami, zaplanowano również pokazy filmowe, spotkania i warsztaty.
Ethno Port to największy Festiwal muzyki etnicznej w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Wszyscy jesteśmy migrantami”. Ludzie przemieszczali się od zawsze. Współcześnie żyjemy w epoce intensywnej mobilności, nie tylko osób, ale również idei, symboli i muzyki. Dzięki nowoczesnym środkom masowego przekazu, przenikają one do powszechnej świadomości bez potrzeby wychodzenia z domu.

Proces wzajemnego przenikania się muzyki przybliżają kolejne edycje Festiwalu Ethno Port Poznań. W tym roku organizatorzy postanowili przyjrzeć się bliżej potencjałowi globalnej wymiany oraz potrzebie poszukiwania własnej tożsamości. Poszukiwania będą prowadzone na polu tradycji muzycznych z różnych zakątków świata. Wśród artystów, którzy wystąpią na festiwalowych scenach, są goście z: Senegalu, Mali, Portugali, Republiki Południowej Afryki, Mauretanii, Grecji, Etiopii, Francji, Irlandii, Peru i Hiszpanii. Zagrają również artyści z Polski: Dom Tańca Poznań, Lautari, Masala Soundsystem, Kapela Maliszów, Čači Vorba, Sutari i Sefardix Trio.

Twórczość zaproszonych do Poznania artystów powstaje w wyniku przenikania się różnych stylów, gatunków, a także poprzez czerpanie z rozmaitych kultur i tradycji muzycznych.  W ten sposób powstają fascynujące i zachwycające eklektyczne dokonania, które zdobywają uznanie publiczności na całym świecie.

O tym, że muzyka potrafi być uniwersalna i łączyć to, co pozornie jest od siebie odległe, przekonywać będą publiczność Catrin Finch – harfistka z Walii i towarzyszący jej na scenie Seckou Keita z Senegalu. Afrykański artysta jest pieśniarzem kontynuującym tradycję griotów, a także wirtuozem kory (harfa zachodnioafrykańska). Podczas licznych koncertów na całym świecie artyści czerpią z tradycji obu kultur, zarówno celtyckiej kultury bardów, jak i spuścizny ludu Mandingo. Ich muzyka wymyka się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym, nawiązując po trochu do funky, jazzu, flamenco, a nawet muzyki kubańskiej.

Muzykę celtycką przybliżą również muzycy tworzący grupę Máirtín O’Connor Band, cieszący się dużym uznaniem i szacunkiem w rodzimej Irlandii. Máirtín O’Connor to wybitny akordeonista o wybitnej muzycznej wyobraźni, który współpracował między innymi z Paris Mussete. Jest również kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej.

Reprezentantem afrykańskiej tradycji muzycznej w Poznaniu będzie również Bassekou Kouyate z Mali, który występował w największych salach koncertowych i na największych festiwalach na całym świecie. Jego twórczość odzwierciedla ewolucję muzyki afrykańskiej – od ludowych zaśpiewów, poprzez blues i funky, aż do brzmień współczesnych.

Bardzo współczesne brzmienia tworzone za pomocą tradycyjnego instrumentarium zaprezentuje grupa Abavuki z Republiki Południowej Afryki. Ośmiu muzyków, wykorzystując afrykańskie instrumenty perkusyjne i dęte, tworzy autorską wersję wibrującego afrobeatu. Podczas swoich koncertów używają trzech różnych rodzajów marimby, którego wyjątkowa barwa jest obecna we współczesnym jazzie i muzyce klasycznej.

Tradycję Czarnego Kontynentu uczestnicy Festiwalu usłyszą także podczas występu amerykańskiej grupy Cedric Watson & Bijou Creole. Artyści ożywiają dawne dźwięki zniewolonych ludów Afryki, tworząc muzykę wypełnioną energią i zabawą. Wyjątkowa radość z grania, którą zdradzają podczas występów, sprawia, że ich koncerty cieszą się dużą sympatią publiczności. Równie radosne i energetyczne są występy peruwiańskiej grupy Cumbia All Stars. Zespół składa się z ośmiu muzyków, którzy w latach 70. tworzyli legendarne zespoły Los Mirlos, Los Diablos Rojos czy Los Destellos. Muzyka, którą tworzą, jest nazywana peruwiańską odmianą kolumbijskiej cumbii – czerpią z tradycji Ameryki Południowej, tworząc jej muzyczną historię.

Koncertom będą towarzyszyć mistrzowskie warsztaty i nocne potańcówki w klubie festiwalowym. Specjalny program przygotowano także dla najmłodszych uczestników. Na wszystkie dzieci będą czekały spotkania fotoreporterskie, podczas których uczestnicy spróbują stworzyć i uwiecznić obraz muzyki za pomocą fotografii. W Centrum Kultury Zamek powstanie strefa baśni, prowadzone będą także warsztaty plastyczne.

Ciekawą propozycją jest towarzyszący Ethno Portowi blok wydarzeń odbywających się pod wspólnym hasłem „Wszyscy jesteśmy migrantami”. Wspólnie z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, Centrum Badań Migracyjnych UAM i poznańskim Migrant Point Info zorganizowane zostną Jam Picnic, Garderoba Świata, wystawa fotografii „Zobacz niewidzialne” i Migracyjny Dyskusyjny Klub Filmowy.
 
Eliza Beta

program ethno