Opiekunka Tiny, 9-miesięcznego psa rasy golden retriever, zmartwiona narastającymi trudnościami zwierzęcia z poruszaniem się na trzech łapach, zwróciła się z prośbą o pomoc do uniwersyteckiego Centrum Innowacji. Amerykańscy studenci pod kierunkiem prof. Lewandowsky’ego wykonali protezę dzięki technologii 3D.
Proteza dla psa powstała w nowo otwartym, uczelnianym MakerBot 3D Printing Center. Nad powstawaniem prototypów czuwała specjalistka protetyki Christine Geeding. Efekt prac studentów okazał się zadziwiający. Ekspertka bardzo wysoko oceniła efektywność protezy, a Tiny zyskała nową jakość życia – znacznie zwiększyła się jej sprawność poruszania się.
Innowacje w dziedzinie protetyki zaistniały również na naszym rodzimym gruncie. Młodzi naukowcy z Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Konstrukcji Maszyn i Inżynierii Biomedycznej wyprodukowali eksperymentalną protezę 3D dla dalmatyńczyka Bero, któremu amputowano kończynę w wyniku nowotworu.
Najpierw pobrano wymiar kikuta do konstrukcji, który następnie został odlany w tradycyjnym gipsie i przeszedł serię pomiarów za pomocą skanera 3D. W ten sposób powstał model CAD-owski. Na koniec studenci wykonali protezę za pomocą drukarek 3D w technologii SLS i FDM w Pracowni Projektowania i Wytwarzania Implantów Instytutu Mechaniki i Poligrafii.
Nowe technologie niosą za sobą ogromne nadzieje i szanse. Co więcej, mogą znacznie zmniejszyć koszty wykonywania protez. W tym przypadku określenie „testowane na zwierzętach” nie ma negatywnego wydźwięku. Być może wkrótce zaczną powstawać protezy 3D dla ludzi.
Agnieszka Grabowska