Mistrz thrillera medycznego – Robin Cook

Mistrz thrillera medycznego – Robin Cook
Z cyklu: Stetoskop i pióro (odcinek 1.)
Amerykański pisarz Robin Cook (ur. 1940 r.) ma w swoim dorobku ponad 30 powieści z gatunku thrillerów, sensacji oraz science-fiction. Już same tytuły wskazują na medyczną ich tematykę, np.: Chromosom 6, Epidemia, Mózg, Rok interny, Nosiciel, Gorączka, Toksyna, Stan terminalny. Kolejne publikacje okupowały listy bestsellerów „New York Timesa”. Przetłumaczono je na ponad 40 języków. Wiele z jego książek zekranizowano – widzom zapadła w pamięć Śpiączka (reż. M. Crichton) na podstawie debiutanckiej i chyba najsłynniejszej powieści Cooka. Do najbardziej znanych i lubianych cykli powieściowych należy ten o perypetiach patologów sądowych – Laurie Mongomery i Jacka Stapletona.

Pisarz urodził się w nowojorskim Brooklynie, dzieciństwo spędził w Queens, potem zamieszkał w Leonii w stanie New Jersey.  Szukając swojej ścieżki edukacyjnej, wahał się między archeologią a medycyną, ale jak sam żartobliwie stwierdził: „wszystkie najważniejsze miasta już zostały «odkopane»”. Z wyróżnieniem ukończył chemię na Weasley University, następnie uczęszczał do Columbia University Medical School. Podczas wakacyjnych praktyk brał udział w tworzeniu laboratorium dla Instytutu Oceanografii Jacques Cousteau w Monaco. Specjalizował się w chirurgii ogólnej. Został powołany do służby wojskowej – odbył ją w Marynarce Wojennej na Południowym Pacyfiku. Opuścił ją w stopniu oficerskim i objął rezydenturę na okulistyce na Uniwersytecie Harvard. Założył prywatną praktykę lekarską. Ukończył studia podyplomowe na Harvardzie na kierunku polityka publiczna, a potem objął stanowisko na Harvard Medical School, gdzie szkolił rezydentów. Przyjmował również pacjentów w Ambulatorium Oka i Ucha w Massachusetts.

Cook w swoich książkach przedstawia zagadnienia dotyczące etyki lekarskiej, zagrożenia wynikające z wykorzystywania odkryć i możliwości medycyny do złych celów, odnosi się do najnowszej wiedzy naukowej i opisuje szpitalne praktyki. W swoich utworach, zaliczanych do beletrystyki, mówi o takich kwestiach, jak: ekonomia medyczna, inżynieria genetyczna, zapłodnienie in vitro, transplantologia itp. Okrzyknięty mistrzem thrillera medycznego, porusza się swobodnie w kręgu tematów, w których doskonale się orientuje z racji swojego wykształceni – z zawodu bowiem jest lekarzem.

Czytelnicy cenią książki Robina Cooka za serwowany w nich dreszczyk emocji, napięcie stopniowane do ostatnich kart książki, rozbudowane charakterologicznie postaci oraz za poszerzanie horyzontów w zakresie wiedzy medycznej. Miłośników twórczości tego autora oraz wszystkich zainteresowanych literaturą sensacyjną na pewno ucieszy wiadomość, że jesienią tego roku ukaże się najnowsza powieść mistrza thrillera medycznego – Host (oryginalny tytuł).

Agnieszka Grabowska

Źródła:
http://robincook.com/
http://lubimyczytac.pl