Mit bodźca, czyli jak skłaniać ludzi, by robili to, o co prosisz

Często chcemy, by druga osoba zrobiła coś dla nas „na szybko”. Nie chodzi tutaj o sytuację konfliktową, gdy ona chce coś zupełnie przeciwnego niż ja. Chodzi o zwykłe przebicie się przez standardowe uniki w stylu: „nie chce mi się”, „ale po co zawracasz mi głowę” czy „przecież pomagałem ci wczoraj”.

Strefa wpływu niweluje stres

W życiu przejmujemy się wieloma rzeczami: korkami na drogach, efektem cieplarnianym, życiem celebrytów, zdrowiem naszego dziecka, wynikiem wydarzenia sportowego. To naturalne, ponieważ jesteśmy ludźmi i odczuwamy swoje wzajemne emocje.

Jak rozwiązywać konflikty?

Każda strategia rozwiązywania konfliktów ma swoje wady i zalety. Czy wiesz, jaki styl i dlaczego ten preferujesz? Czy jest możliwe, abyś nauczył się wykorzystywać również inne techniki?

Skuteczna pomoc innym dzięki szczypcie egoizmu

Rozwiązanie dylematu pomocy i ominięcie pułapki uzależnienia od pomocy polega na udzielaniu jej pod ściśle określonymi warunkami. Często w pomocy liczy się nie tylko sam gest, ale też atmosfera, środowisko, otoczenie, sposób jej udzielania.

Jak nauczyć się optymizmu?

Optymizmu można się nauczyć. Nie jesteśmy skazani na tkwienie w pesymizmie, nawet jeśli nie jesteśmy urodzonymi optymistami. Jak można zmienić swój sposób wyjaśniania, aby lepiej radzić sobie z problemami?

Jak przełamać samoograniczające przekonania?

„Jestem za stara na zmianę zawodu”, „Nie nadaję się do prowadzenia własnej firmy”, „Już za późno na naukę gry na pianinie”... To są właśnie samoograniczające przekonania. Choć blokują nam osiąganie celów i pozbawiają wiary w siebie, to zwykle nawet nie próbujemy ich zweryfikować. Jak je przełamać?

Noworoczne postanowienia

Koniec roku to dla wielu czas podsumowań oraz snucia planów na przyszły rok. Część z nas opracowuje także noworoczne postanowienia. Jak wejść w Nowy Rok z energią i wiarą w siebie?

Jak zwiększyć swoją kreatywność?

Dowiedz się, w jaki sposób możesz odblokować tkwiące w tobie pokłady twórczego myślenia.

Coraz częściej pracodawcy wymagają od pracowników kreatywności. Równocześnie coraz więcej osób kładzie nacisk na samorozwój, odkrywanie swojego potencjału, twórcze działanie. Czym naprawdę jest kreatywność?

Dobry i zły stres

Choć nie da się wyeliminować stresu z naszego życia prywatnego i zawodowego, to możemy nauczyć się dawać sobie z nim radę.
Czasami stres może nam pomóc. Jak?

Jak prosić asertywnie?

Asertywność zwykle kojarzy się z odmawianiem. Jednak proszenie także jest ważnym – choć niedocenianym – obszarem asertywności.

Dlaczego tak trudno nam prosić? Jak prosić asertywnie?

Jak asertywnie przyjmować komplementy

Jednym z elementów asertywności jest umiejętność przyjmowania komplementów.

Niestety wiele osób, słysząc komplement, zamiast się cieszyć, bagatelizuje pochwałę lub wręcz deprecjonuje siebie. Jakie są konsekwencje osobiste i zawodowe takiego działania? Jak można przełamać ten destrukcyjny schemat?

Jak odmawiać, nie raniąc innych – i siebie?

Jednym z ważniejszych aspektów bycia asertywnym jest umiejętność odmawiania.

Czy można nauczyć się mówić „nie” w taki sposób, aby nie ranić innych? A czy można odmawiać, nie raniąc samego siebie?

Oczywiście nie chodzi o to, żeby odmawiać zawsze i każdemu. Jednak zwykle zakres próśb i oczekiwań, które ma wobec nas otoczenie, znacząco przekracza nasze chęci i możliwości. Jeśli ktoś nie umie odmawiać, będzie nieustannie zarzucany prośbami zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Dlaczego warto być zdrowym egoistą?

Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o potrzebie asertywności, stawiania granic, dbania o siebie.

Asertywność nie polega na mówieniu zawsze „nie”. Asertywność to umiejętność, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, potrzeby, preferencje, uczucia, przekonania, wartości, bez odczuwania wewnętrznego dyskomfortu i poczucia winy, ale również bez agresji, manipulacji, i z zachowaniem szacunku dla drugiej osoby.

W jakim celu cel?

Ludzi sukcesu cechuje regularne wyznaczanie sobie celów.

Mogą być zawodowe, osobiste, krótko- i długoterminowe. Po co je sobie wyznaczać? Jeśli nie masz własnego celu w życiu, zazwyczaj realizujesz cudzy. Dobrze sformułowany cel to coś więcej, niż tylko lista rzeczy „do zrobienia”, choć to też jest użyteczne narzędzie.