Noc Muzeów 2015 – 15-16 maja 2015 r.

Noc Muzeów 2015 – 15-16 maja 2015 r.
Kolejna edycja Nocy Muzeów w Polsce już w ten weekend. W dniach 15-16 maja br. w kilkudziesięciu miastach muzea, galerie, kina, teatry, pracownie oraz wiele innych instytucji kultury stanie otworem przed nocnymi zwiedzającymi. Czego tym razem nie można opuścić?
 
Od 2003 roku zainteresowanie Nocą Muzeów stale rośnie. Tłumy przyciągają nie tylko w większości darmowe wejściówki na wystawy czy możliwość ich zwiedzania przez całą noc. Poza stałymi ekspozycjami, które można podziwiać o tej wyjątkowej porze, wiele miejsc organizuje specjalne atrakcje, umożliwiając dostęp do na co dzień zamkniętych dla gości obszarów. W stolicy bardzo dużą popularnością, nawet jako samodzielna rozrywka, cieszą się stare warszawskie autobusy, które kursują pomiędzy wybranymi muzeami. Ta noc wybierana jest również na liczne premiery, otwarcia wystaw, spotkania z artystami i krytykami, projekcje filmowe oraz pokazy specjalne. Także w tym roku na zwiedzających czekają bogate i różnorodne programy miast z całej Polski.

W Galerii Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Poznaniu zostanie pokazany rysunek, którego autorstwo przez lata przypisywano Jeanowi-François Milletowi. Jednak ostatnie badania dowiodły, że prawdziwym jego twórcą jest Camille Pissarro. W Galerii Antykwariat będzie zaś można posłuchać wykładu na temat współczesnych Aborygenów.
 
Krakowskie Muzeum Narodowe zaprasza m.in. na pokaz chińskich sztuk walki i tradycyjnego tańca Smoka, wykonywane przez mistrzów Centrum Chińskich Sztuk Walki Choy Lee Fut Polska oraz projekcję kultowego „Wejścia smoka”. W Teatrze Starym goście zostaną oprowadzeni po wystawie „Światło na Stary”, która pozwoli zapoznać się z rolą światła w przedstawieniach teatralnych. Poza tym Teatr zaproponuje wystawę „Zakochałeś się w kimś, kto nie istnieje”, którą zakończy performance Jaśminy Polak, o „performatywnych pograniczach i miejscu czucia oraz uczucia w sztukach plastycznych i teatrze.
 
Godny uwagi będzie wernisaż we wrocławskiej Klubokawiarni Galerii Mleczarnia pt. „Nie bój się. Podejdź”, autorstwa Pauliny Korbaczyńskiej i Pauliny  Mager. Przyciąga on oryginalnością i fantastyczną wyobraźnią artystek. „Dwie panie swoje światy, widzenie  i przestrzenie przekładają nie tylko na malarstwo, ale na bohaterów bardzo upiornych i demonicznych lal” – jak czytamy w zapowiedziach wernisażu.

W Warszawie do ciekawszych wydarzeń zaliczyć należy spotkanie z Aleksandrą Boćkowską, które odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego. „Jak się nosili warszawscy bikiniarze, krakowscy dżollersi i wrocławscy bigarze” to wykład poświęcony polskiej modzie czasów stalinizmu, a także jej znaczeniu w przeciwstawianiu się PRL-owskiej szarości i powszedniości.
 
Noc Muzeów to nie tylko wydarzenie kulturalne, mające zainteresować ludzi sztuką, zachęcić do wizyt w muzeach i galeriach czy umożliwić darmowy do nich wstęp. Wydarzenie zyskało dużo szerszy zasięg, o czym świadczy udział w nim ośrodków nie tylko kulturalnych. Tej nocy bowiem nadarza się wyjątkowa okazja do zwiedzenia fabryki czekolady Wedla w Warszawie czy przespacerowania się po gabinecie prezydenckim. We Wrocławiu można podziwiać nocną panoramę miasta z punktu widokowego Sky Tower. Podobnie bary, puby, klubokawiarnie w każdym mieście zachęcają do wyjścia z domu specjalnymi ofertami.
 
Noc Muzeów 2015 już w ten weekend, a w jej bogatym programie każdy znajdzie dla siebie coś wartego nieprzespanej nocy.
Weronika Wertelecka