Czerwcowe nowości książkowe

Czerwcowe nowości książkowe
PRZEGLĄD WYDAWNICZY

W czerwcu naprzeciw oczekiwaniom czytelników wychodzi Anna Kamińska z książką „Simona” (Wydawnictwo Literackie). Miała być czwartym Kossakiem, kultywującym rodzinną tradycję, a została naukowcem. Simona Kossak – córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza. Co spowodowało, że ją wydziedziczono, a ucieczka z Krakowa otworzyła przed nią nowe możliwości? Jak żyła i kim, pomimo wielkiego nazwiska, była? Upadek wielkiej rodziny i niezależność samotnej kobiety to tematy, z którymi mierzy się autorka.

W „Cyklonie” (Wydawnictwo Czarne) Andrzej Muszyński zabiera czytelnika w podróż do Birmy. To właśnie tutaj stolica zmienia miejsce w zależności od przepowiedni astrologicznych i to tutaj żyje sto trzydzieści mniejszości etnicznych i jeszcze więcej mnichów buddyjskich. To również opowieść o ludziach, ich obsesjach, relacjach z językiem i przestrzenią.

Orwellowski koszmar ziścił się w Korei Północnej. Suki Kim w książce „Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit” (Wydawnictwo Znak) opisuje swój pobyt w tym ogarniętym komunistycznym terrorem kraju. Ucząc języka angielskiego dzieci partyjnych dygnitarzy, otrzymała ścisłe wskazówki dotyczące ubioru, zachowania, tematów, których nie wolno poruszać. Poznała także mentalność młodego pokolenia Koreańczyków, których sposób postrzegania świata jest zniekształcony przez reżim.

Podobno każdy z nas ma swojego zwierzęcego sobowtóra. Alain Mabanckou w filozoficznej opowieści „Zwierzenia jeżozwierza” (Wydawnictwo Karakter) nawiązuje do afrykańskiej legendy, parodiując ją i wzbogacając o odniesienia do twórczości największych światowych baśniopisarzy. Z pozoru prosta historia jeżozwierza i jego pana przeistacza się w opowieść o ludzkiej naturze i jej dwoistości.

Wraz ze Stefanie Zweig przeniesiemy się do Frankfurtu. „Dom przy Alei Rothschildów” (Wydawnictwo Marginesy) to opowieść o Niemcach żydowskiego pochodzenia z początków XX wieku. Sielankowe życie przeistacza się w katastrofę za sprawą wybuchu I wojny światowej. Wraz z jej rozpoczęciem rodzina Isidorów będzie musiała przewartościować swoje życie i nauczyć się funkcjonować w zmieniającym się świecie.

W popularnonaukowej książce „Dalej niż boska cząstka” (Wydawnictwo Prószyński i S-ka) znajdujemy rozważania dwóch wybitnych fizyków – Leona M. Ledermana oraz Christophera T. Hilla dotyczące wielkiego odkrycia bozonu Higgsa w 2012 roku. Naukowcy omawiają znaczenie cząstki oraz konsekwencje jej odkrycia dla całego Wszechświata. W przystępny i zabawny sposób pokazują, co jest dalej za „boską cząstką” i czym są jej składniki, które nas otaczają.

Autobiograficzny rozrachunek z własną rodziną opisała Herbjørg Wassmo w publikacji „Te chwile” (Wydawnictwo Smak Słowa). Szczera do granic bólu, intymna opowieść o dorastaniu w cieniu molestującego ojca. Życie dorosłej już kobiety, matki u boku zdradzającego męża i próba uwolnienia się od cudzych oczekiwań i poczucia wstydu. To powieść-strumień świadomości, poruszająca i głęboka, bezwzględnie szczera, ale i subtelna.

 

Natalia Nowak-Lewandowska