Biennale Sztuki dla Dziecka już po raz dwudziesty - 15-21 czerwca 2015, Poznań

Biennale Sztuki dla Dziecka już po raz dwudziesty - 15-21 czerwca 2015, Poznań
Biennale Sztuki dla Dziecka jest interdyscyplinarnym projektem, na stałe wpisanym w artystyczny krajobraz Poznania. Dotychczasowe 19. edycji Biennale to blisko 150 tysięcy uczestników i setki warsztatów, przedstawień, koncertów. Festiwal integruje bowiem wszystkie dziedziny sztuki: literaturę, film, opowieści, malarstwo, muzykę i teatr.
Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do dzieci. Służy jednak także artystom, animatorom kultury i nauczycielom, naukowcom i krytykom, tworząc unikalną na skalę światową platformę prezentacji sztuki oraz dyskusji o twórczości dla najmłodszych. W Biennale Sztuki dla Dziecka co roku bierze udział około 10 tysięcy dzieci, młodzieży i rodziców oraz 250 gości – edukatorów i animatorów sztuki.

Biennale to wybór najciekawszych zjawisk w sztuce dla najmłodszych odbiorców, ale również warsztaty, podczas których uczestnicy poznają i przekraczają granice własnej kultury. To zaproszenie do aktywnego, twórczego i kolektywnego spędzania czasu z dziećmi – w rodzinie bądź też w grupie rówieśników.

Program 20. Biennale, które odbędzie się w dniach 15-21 czerwca br., obejmuje ponad 250 wydarzeń, wśród których znajdują się: warsztaty, koncerty, performensy, działania ambientowe i spektakle. Tematem przewodnim 20. Biennale Sztuki dla Dziecka jest „Ocean muzyki”. Festiwal będzie zbudowany z sześciu „wysp”, którym przyporządkowane będą projekty, skupiające się wokół poszczególnych aspektów wybranego tematu.

Poszczególne wyspy, na których będą odbywać się festiwalowe wydarzenia to:
  • Wyspa budowniczych, gdzie „narzędzia muzyczne”, czyli instrumenty dawne, współczesne, „narzędzia” elektroniczne, zabawki dźwiękowe i przedmioty codziennego użytku zamienią się w rękach dzieci w instrumenty sceniczne.
  • Wyspa odkrywców umożliwi badania terenowe uchem i okiem, zaprasza dzieci do tropienia i zbierania dźwięków w przestrzeni naturalnej oraz tworzenie kompozycji z własnych i cudzych zbiorów.
  • Wyspa nowych wyzwań zaprosi uczestników do wspólnej zabawy w multimedialnych przestrzeniach instalacji muzycznych.
  • Wyspa dobrej energii to miejsce, w którym zostanie wyzwolona aktywność muzyczna, radość i spontaniczność. Dzieci i młodzież zostaną pobudzone do refleksji związanej ze źródłami powstawania różnych gatunków muzyki, a w szczególności muzyki tradycyjnej i jazzu.
  • Na Wyspie spotkań muzyka połączy pokolenia poprzez wyjście na podwórka, ulice, skwery czy nadrzeczną łąkę położoną w historycznej dzielnicy Poznania – Śródce. Dzieci spotkają się ze swoimi rodzicami i osobami starszymi, młodzież w pełni sprawna spędzi czas ze swoimi niepełnosprawnymi rówieśnikami.
  • Wyspa grająca zaprezentuje muzyczne związki różnych dziedzin sztuki – teatru dramatycznego, teatru formy, teatru tańca. Pomiędzy wszystkimi festiwalowymi wyspami będzie żeglował Statek Obserwatorów. Na jego pokładzie znajdą się młodzi badacze sztuki dla dzieci, dokumentaliści, fotografowie, filmowcy, dziennikarze oraz badacze opinii uczestników wydarzenia.
Wszystkie „wyspy” stworzą swoisty archipelag ukazujący różnorodność form i gatunków na „Oceanie muzyki”, ujawniając przy okazji różne funkcje, jakie pełni ona na co dzień w świecie sztuki. Prezentowane na wyspach będą: muzyka tradycyjna, symfoniczna, jazz, sztuka operowa, piosenka poetycka, muzyka elektroakustyczna, muzyka współczesna, muzyka w przestrzeniach multimedialnych oraz w teatrze i filmie. Poszczególne projekty przyjmą rozmaite formy: od koncertów i seansów filmowych, przez spektakle teatralne i performensy, instalacje interaktywne, interaktywne widowisko muzyczne, flash mob, happeningi, aż po warsztaty.

Podczas 20. Biennale Sztuki dla Dziecka wystąpią gwiazdy polskiej estrady: Urszula Dudziak z zespołem Superband, Janusz Radek, Dorota Miśkiewicz, Katarzyna Groniec i Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka – laureata nagrody Grammy. Imprezy odbywać się będą w trzech przestrzeniach miasta: w Centrum Kultury Zamek, Bramie Poznania ICHOT i na Scenie Wspólnej.

Organizatorem Biennale jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Poznania.
 

Eliza Beta