Koncert: muzyczny życiorys Franka Sinatry

Koncert: muzyczny życiorys Franka Sinatry
Dnia 26 czerwca br. (piątek) na scenie Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się wyjątkowy koncert muzyczno-wizualny poświęcony życiu i twórczości Franka Sinatry.
Do przyjścia na koncert nie trzeba zachęcać osób, które znają i cenią elegancki urok nieśmiertelnych przebojów artysty, takich jak: „New York, New York”, „Strangers in the Night”, „Fly Me to the Moon”, „My Way”, „Night and Day”, „Love and Marriage” (znany z czołówki popularnego serialu „Świat według Bundych”). Znane utwory dzięki akompaniamentowi orkiestry symfonicznej i aranżacjom utrzymanym w duchu lat 1950-1960 brzmią dostojnie i atrakcyjnie. W programie koncertu między klasykami Sinatry pojawią się klasyczne utwory z włoskich oper (rodzice Sinatry byli Włochami i on sam wychował się w tym kręgu kulturowym).
 
Frank Sinatra to nie tylko muzyk i aktor (zdobywca Oskara za rolę drugoplanową w filmie „Stąd do wieczności” oraz nominowany za główną rolę męską w filmie „Złotoręki”), ale też działacz branżowy i społeczny. Na początku lat 60. ubiegłego wieku założył niezależną wytwórnię Reprise Records, w której nagrywali artyści spoza głównego nurtu muzyki popularnej. Choć wytwórnię kupiło później Warner Bros., marka Reprise do dziś utrzymała niezależny i buntowniczy charakter.
 
Sinatra miał również wielki udział w zmianie podejścia do czarnoskórych gości przez właścicieli hoteli i kasyn w Las Vegas. W tamtych czasach funkcjonował zakaz wstępu do niektórych lokali dla niebiałoskórych gości. Muzyk dzięki swej ogromnej popularności i faktowi, że jego dobrym przyjacielem był czarnoskóry muzyk, Sammi Davis Jr., ogłosił, że nie będzie bawił się tam, gdzie nie zostaną wpuszczeni wszyscy jego kompani. Właściciele chcieli przyciągnąć gości do swoich lokali obecnością w nich artystów, więc znosili te zakazy wstępu.
 
Wśród polskich akcentów życia Sinatry historycy show-biznesu wymieniają jego występ z Violettą Villas w Casino de Paris, podczas którego wspólnie wykonali duet „Strangers in the Night”.
 
Filmik prezentujący urywki koncertu (długość: 8 minut 27 sekund) znajdziesz pod poniższym linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=kdKdwTEHtpE
 
Mariusz Ludwiński