ETNOKRAKÓW

ETNOKRAKÓW

Największe święto muzyki etnicznej w Europie będzie miało miejsce w Krakowie już 5 lipca 2015 i potrwa 6 dni. Impreza zostanie zainaugurowana specjalnym koncertem pt. „Visegrad Circles”.

Festiwal EtnoKraków jest wyjątkowy między innymi dlatego, że jest on kreatywnym i bezprecedensowym połączeniem dwóch innych prestiżowych wydarzeń muzycznych – Euroradio Folk Festival (36. edycja) oraz Rozstaje/Crossroads Festival Kraków (7. edycja).

Ponad 200 muzyków reprezentujących państwa 4 kontynentów wystąpi na prawie 50 koncertach w wyjątkowych festiwalowych miejscach, z których większość znajduje się na legendarnym, krakowskim Kazimierzu. Rozbudowany program obejmuje nie tylko występy międzynarodowych gwiazd, ale również zabawy taneczne, warsztaty i targi instrumentów. Wszystko to odbędzie się dzięki współpracy doświadczonych i zasłużonych w promowaniu muzyki folkowej instytucji: Polskiego Radia i Europejskiej Unii Nadawców EBU, Stowarzyszenia Rozstaje oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego i Miasta Krakowa.

Przygotowany przez organizatorów festiwalu Rozstaje / Crossroads koncert inauguracyjny „Visegrad Circles” odbędzie się 5 lipca w niedzielę o godzinie 19.00. W nowoczesnym, otwartym niecały rok temu, Centrum Kongresowym ICE Kraków zaprezentują się znakomici muzycy z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznym ICE Kraków, fani muzyki świata będą mogli cieszyć się znakomitą muzyką w warunkach, które pozwolą ją należycie docenić i kontemplować. Nie zabraknie m.in. pieśni i utworów odwołujących się do kultury Karpat oraz nowoczesnych dźwięków z Czech, Słowacji i Węgier, inspirowanych tradycjami etnicznymi tego regionu.

Otwarcie krakowskiej imprezy poprzedzi targowisko instrumentów połączone z warsztatami, a pierwszy dzień festiwalu zwieńczy Noc Tańca, czyli szalone pląsy przy etno-dźwiękach w Starej Zajezdni od godziny 23:00. Wystąpią tam m.in. muzycy i tancerze znakomitej słowackiej grupy Muzička. Formacja założona w 1990 roku przez grupę rezydujących w Bratysławie studentów, szybko stała się jednym z najważniejszych i najpopularniejszych zespołów folkowych na Słowacji.

Podczas festiwalu zaprezentują się artyści ze wszystkich zakątków świata, m.in.: Manou Gallo Groove Orchestra (Wybrzeże Kości Słoniowej),  Meridian Brothers (Kolumbia), Maria Kalaniemi (Finlandia) oraz Valetnine Clastrier (Francja). Bardzo licznie reprezentowana będzie także polska scena. Wśród artystów usłyszymy takich wykonawców i takie zespoły, jak: Kapela ze Wsi Warszawa w transkontynentalnej fuzji z Mercedes Peón (Hiszpania), pianistę Piotra „Pianohooligan” Orzechowskiego z koncertem 15 Studies for the Oberek, zespół Kwadrofonik & Adam Strug oraz Kapela Maliszów. Nie zabraknie również tych, którzy są od lat związani z krakowską sceną muzyczną par excellence – zespołu Kroke czy grającej niezwykle oryginalny, przedwojenny punk grupy Hańba!.

Koncerty w całości zarejestruje Polskie Radio, współorganizator, wraz z Europejską Unią Nadawców, festiwalu Euroradio Folk Festival. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
 

Dorota Nowak-Baranowska