Pływanie – sport dla każdego

Pływanie – sport dla każdego
Podczas nauki pływania warto korzystać z rad osób kompetentnych. Kontakt z osobą posiadającą uprawnienia do nauczania pływania zwiększa prawdopodobieństwo, że opanujemy dobrą technikę. Można oczywiście próbować samemu, efekty tez nie są złe (woda sama pewne rzeczy ułoży), ale to nie to samo, co pływanie np. z ratownikiem. Wiek w pływaniu amatorskim nie ma znaczenia. W rekreacji ograniczenia wiekowe nie istnieją, ważna jest za to systematyczność. Na kogoś, kto przychodzi na basen regularnie, czeka nagroda – coraz lepsze wyniki, lepsze czasy i znakomite samopoczucie. Wody nie należy się bać, ale gdy ktoś odczuwa strach, powinien poprosić o kilka lekcji instruktora pływania. Wypadki należą do rzadkości. Zdarzało mi sie wskakiwać do basenu, żeby pomóc tonącemu, ale to sytuacje sporadyczne. Woda jest dobrym środowiskiem dla człowieka, ponieważ nie obciąża kręgosłupa, mięsni i stawów. To sport dla każdego.

Gabryś
 
Paweł Gawryś
 ratownik wodny

RADY
 
„Pływanie na wysokim poziomie jest łatwe, jeśli czujesz sie dobrze. Sztuką jest pływanie, gdy jesteś chory, nie masz sił lub po prostu sie boisz. Zapamiętaj, że nie jest ważne, jak się czujesz, ważne jest, jak sie zachowujesz. Nie musisz wierzyć we własne siły, ale powinieneś zachowywać się tak, jakbyś wierzył”.
 
Źródło: http://www.pływanie.net 
WYPRAWA NA BASEN – WSKAZÓWKI

Podstawowe zasady korzystania z pływalni są następujące:
  • Pamiętaj o niezbędnych rzeczach. Są nimi: kąpielówki, czepek, ręcznik oraz klapki.
  • Nie idź na basen na czczo. Zjedz coś, ale nie później niż 40 minut przed kąpielą.
  • Nigdy nie biegaj w szatni ani po niecce basenu, ponieważ jest bardzo ślisko.
  • Nie krzycz, nie hałasuj.
  • Używaj sprzętu na basenie zgodnie z jego przeznaczeniem.
  • Przed wejściem do wody dokładnie umyj całe ciało pod prysznicem. To samo zrób po kąpieli.
  • Zawsze przed wejściem do wody zrób rozgrzewkę.
  • Jeśli nie umiesz pływać, idź na brodzik, nawet jeśli jesteś osobą dorosłą.
  • Pamiętaj, że skoki do wody są niebezpieczne. Bardzo łatwo można złamać kręgosłup (szczególnie na otwartych zbiornikach). Spójrz, gdzie skaczesz, aby na kogoś nie wskoczyć.
 
ILE TO KOSZTUJE?

Pływanie jest sportem tanim, bo nie wymaga używania specjalistycznego sprzętu. Wyposażenie pływaka obejmuje:
Kąpielówki – ok. 50 zł
Strój kąpielowy – ok. 100 zł
Czepek – ok. 30 zł
Ręcznik – ok. 40 zł
Klapki – ok. 50 zł
Wstęp na basen to koszt ok. 150-200 zł (cena w abonamencie), zakładając, że będziemy pływać średnio 5 razy w tygodniu po 1,5 godziny.
 
PŁYWANIE JAKO DYSCYPLINA SPORTOWA

Pływanie jest w programie igrzysk olimpijskich od samego początku. Do igrzysk w 1908 r. olimpijczycy pływali na otwartych akwenach, od tego czasu zaczęto organizować zawody na krytych pływalniach. Na XXVIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 r. zawody odbyły sie na pływalni otwartej, ponieważ organizatorzy nie zdążyli wybudować na czas pływalni krytej. W 1973 r. odbyły sie pierwsze mistrzostwa świata w pływaniu. Do konkurencji pływackich należą: pływanie w basenie, pływanie długodystansowe (rozgrywane na otwartych akwenach), pływanie synchroniczne uprawiane przez kobiety, skoki do wody dzielące sie na skoki z trampoliny oraz wieży, podczas których zawodnicy wykonują punktowane figury w trakcie lotu, piłka wodna.
Źródło: http://wikipedia.pl
poprzedni artykuł