Wiśniowy sen

Wiśniowy sen
Wiśnie są naturalnym sprzymierzeńcem w walce z bezsennością. Picie soku wiśniowego wpływa na wzrost poziomu melatoniny we krwi, pomagając uregulować sen.
Bezsenność to problem, z którym boryka się wiele osób. Jedną z przyczyn jest niedobór melatoniny, hormonu regulującego sen. Tymczasem warto sięgnąć po sok z wiśni, który stanowi naturalne źródło tryptofanu – aminokwasu wspomagającego wydzielanie melatoniny. Odpowiada ona za nasz sen i samopoczucie. Jej zadaniem jest regulowanie cyklu dobowego i regeneracja organizmu.

Naukowcy z Centrum Badania Snu na Northumbria University na czele z dr Jason Ellis zbadali wpływ soku z wiśni na długość i jakość snu. W eksperymencie uczestniczyło 20 osób, którym przez 7 dni podawano 2 razy dziennie 30 ml soku wiśniowego albo placebo. Nocą specjalne monitory kontrolowały zachowanie organizmu. Badani dzielili się własnymi spostrzeżeniami odnośnie do snu. Analizowano próbki ich moczu pod kątem poziomu melatoniny. Okazało się, że osoby, które piły sok z owoców, spały o 25 minut dłużej niż przyjmujący placebo i mieli od nich o 15-16% wyższy poziom melatoniny. Rzadziej też przysypiali w ciągu dnia.

Z kolei badacze z Uniwersytetu Stanowego Luizjany wykazali, że picie dwa razy dziennie soku z wiśni może wydłużyć sen nawet o 90 minut. Siedmiu osobom przez 2 tygodnie podawano sok, a następnie przez kolejne 2 tygodnie – placebo. Efektem spożywania soku był znacznie dłuższy sen. Współautor badania Frank L. Greenway, dyrektor kliniki w Pennington Biomedical Research Center na Uniwersytecie Luizjany, wyjaśnił, że pigmenty koloru rubinowego w soku wiśniowym zawierają enzym, który redukuje zapalenia i zmniejsza rozkład tryptofanu, powodując, że pracuje on w naszym organizmie dłużej.

Zatem korzystajmy z dobrodziejstw natury i pełni lata – sięgajmy po zdrowe i wartościowe owoce wiśni, które ponadto są niskokaloryczne, zasobne w pektyny, potas, witaminę C oraz antyoksydanty. Jedzmy je, pijmy kompoty i soki. Wiśniowych snów!
 
Agnieszka Grabowska
 
 
 Źródła: northumbria.ac.uk ; larazon.es