Wakacje w Egipcie

Piramida Cheopsa, Sfinks – strażnik piramid, pustynia, Nil, palmy, słońce i Morze Czerwone – powodów, dla których turyści z całego świata przyjeżdżają do Egiptu, jest tak wiele, ilu istnieje turystów. Sama mogłabym wymienić około dwudziestu powodów, które sprawiły, że ten północnoafrykański kraj skradł moje serce.

Camperem przez Norwegię

O swojej niezwykłej rodzinnej podróży opowiada dr n. med. Grzegorz Czelej.

Norwegia – kraj słynący z fiordów, zorzy polarnej, niesamowitej przyrody i Lofotów, raj dla miłośników nurkowania. Pomysł, by przejechać ją camperem, okazał się początkiem niezapomnianej wyprawy.

Mzungu i pesa, pesa i Mzungu

Afryka wyciąga rękę po pomoc. Odtrącanie tej ręki nie przyniesie nic dobrego. Nic dobrego nie przyniesie też ciągłe napełnianie jej datkami.

Ludzie sprzedający na targu to ludzie biznesu. Wyższa klasa społeczna. Bo chociaż trzeba się nachodzić za klientem i nigdy nie da się przewidzieć wysokości dziennego zarobku, to i tak praca jest lżejsza od wielu innych profesji. Żeby mieć co sprzedawać, trzeba najpierw to kupić, a na to nie każdego stać.

Los złapanego złodzieja

Pojawia się pierwszy cios. Na razie lekki, pięścią, ostrzegawczy.

Ci wszyscy ludzie nie biegli tak długo po to, by cała sprawa została zakończona zbyt szybko. Każdy kolejny cios w różne części ciała skazanego na śmierć wywołuje aplauz i chęć do kontynuacji.

Wędrówka pod prąd, czyli co można zobaczyć w Mołdawii

Proponuję wyprawę pod prąd, do miejsca, z którego wszyscy wyjeżdżają. Zapraszam do Mołdawii.

Kiszyniów to miasto cudownych, zielonych parków i żebrzących w nich samotnych dzieci, miasto przystojnych policjantów, którzy czekają tylko na okazję, by wziąć kopertę, ambitnych ludzi, uczących się po to, by uciec, pięknych, ale jakże często opuszczonych kobiet.

Ryzyko w Afryce

Trzeba mieć świadomość ryzyka, nie może ona jednak powstrzymywac przed realizacją marzeń.

Filmy akcji, ogólnie media, wypaczyły pojęcie ryzyka, dopisując do niego „bo i tak się uda”. A ono jest wiernym towarzyszem podróży. Odpowiednie przygotowanie, tj. poznanie miejscowych realiów, nauka języka, doświadczenie, zmniejszają prawdopodobieństwo przytrafienia się nam czegoś niemiłego, ale nigdy nie wyeliminują do końca wszystkich sytuacji, które zagrażają zdrowiu lub życiu.