Po blisko 24 latach do Poznania powrócą lotnicy, którzy zaprezentują swoje najtrudniejsze podniebne akrobacje. Nieliczni tylko wiedzą, że to właśnie w Poznaniu powstał pierwszy w Polsce aeroklub – a było to w roku 1919. W czasach II wojny światowej członkowie istniejącego do dzisiaj aeroklubu tworzyli myśliwski Dywizjon 302, zwany Poznańskim. Zasłużył się on w słynnej lotniczej Bitwie o Anglię. Tradycje wojskowe z tamtego okresu odziedziczyła 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. W 1991 roku na poznańskiej Ławicy odbyły się pierwsze w Polsce pokazy lotnicze Air Show, odbywające się obecnie w Radomiu pod patronatem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Po blisko ćwierćwieczu impreza lotnicza ponownie zawita do Poznania.
Wśród gwiazd, które na dwa dni opanują niebo nad Poznaniem, jest między innymi zespół akrobacyjny Tureckich Sił Powietrznych, który od początku swojego istnienia wykorzystuje samoloty produkcji amerykańskiej Northrop F-5 Freedom Fighter. Turkish Stars zaliczana jest do najlepszych wojskowych grup akrobacyjnych na świecie. Podczas Aerofestival akrobaci wykonają pokaz w niebywałej formacji 8 samolotów. Poznański występ będzie jednym z pięciu, które Turkish Stars zaprezentują w tym roku, co tylko potwierdza wyjątkowość tego wydarzenia.
Na Ławicy pojawi się także łotewska grupa akrobacyjna Baltic Bess, utworzona w 2008 roku przez Valerego Soboleva. Piloci wykorzystują czeskie odrzutowce treningowe L-39C Albatross, zaprojektowane specjalnie do wykonywania akrobacji. Do Poznania przyjedzie także Pionier Team – włoska trupa pilotów, która od 10 lat swoimi lotniczymi pokazami cieszy oczy widzów na całym świecie. Ich występy cechuje chirurgiczna precyzja, elegancja godna niejednej damy, a harmonia z jaką wykonują akrobacje, daje widzowi poczucie udziału w niezwykłym podniebnym tańcu.
Obok gości z zagranicy w Poznaniu zaprezentuje się również grupa Fire Birds, w skład której wchodzą wybitni polscy piloci. Adam Labus, Łukasz Świderski i Sebastian Nowicki stworzyli zespół, w którym, łącząc swoje doświadczenia, prezentują to, co potrafią najlepiej, czyli niebywałe podniebne akrobacje.
Wielkopolska stawia na lotnictwo cywilne, pokazy w powietrzu, stacjonarną wystawę maszyn i rozrywkę dla całych rodzin. Akrobacjom nad Ławicą będzie towarzyszyć szereg wydarzeń, które zapewnią doskonałą rozrywkę nie tylko fanom lotnictwa. Integralną częścią imprezy będą targi lotnicze Aero Fair, przygotowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, która umożliwi zaprezentowanie oferty produktowej firm zarówno z kraju, jak i zagranicy.
Planując Aerofestival, organizatorzy pomyśleli również o najmłodszych uczestnikach, dla których przygotowana będzie specjalna strefa z wesołym miasteczkiem. Bajeczny lunapark, karuzele przyprawiające o zawrót głowy i kolorowe samochody zabiorą dzieci w radosną podróż. Wśród dodatkowych atrakcji będą zabawy, które umilą i wypełnią czas maluchom.
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę na festiwalowej scenie pojawią się gwiazdy muzyczne, które zadbają o artystyczną część imprezy. W sobotni wieczór publiczność zelektryzuje GOORAL, którego klubowe dźwięki rozruszają nawet najbardziej opornych słuchaczy. Niedziela natomiast będzie należeć do rozgrzewających jamajskich rytmów reggae, które zaprezentuje Kamil Bednarek. Będzie to pierwszy występ młodego artysty w Poznaniu po wydaniu drugiego albumu – „Oddycham”, który miał swoją premierę 29 maja. Publiczność może więc liczyć na całkiem premierowe utwory, a także największe przeboje, które rozgrzewały i bujały fanów przez ostatnie dwa lata. Z pewnością nie zabraknie takich piosenek, jak: „Chwile jak te”, „Jestem (sobą)”, „Think about tomorrow”, „Nie chcę wyjeżdżać stąd”, „Cisza” czy „Sailing”. Tego samego dnia na festiwalowej scenie wystąpi również kontrkulturowy zespół Farben Lehre.
Aerofestival to, jak zgodnie twierdzą organizatorzy, wydarzenie dla całych rodzin. Szeroki wachlarz atrakcji sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnik lotnictwa, jak i pasjonat muzyki i dobrej rozrywki.
Eliza Beta