Noc Żywych Bębnów 2015

 Noc Żywych Bębnów 2015

Dnia 19 czerwca 2015 r. o godzinie 19.30 w łódzkim Art Inkubatorze będzie miało miejsce wielkie uderzenie. Afrykańskie bębny stanowiące nierozłączny element tamtejszej kultury przywędrowały do centralnej Polski dzięki ich pasjonatowi – Wojciechowi Pęczkowi.

To właśnie on od 12 lat propaguje unikalne brzmienie odległego kontynentu na terenie „ziemi obiecanej”. Pęczek, prowadząc grupę City Bum Bum, zaraża swoją pasją zarówno profesjonalnych muzyków, jak i gro amatorów, którzy w tym rodzaju muzyki znajdują ucieczkę od swoich zadań dnia codziennego i zakochują się w bębnach djembe.
 
Drewniany korpus pokryty kozią skórą – to niby nic wymyślnego, jednak niektórzy uważają, że bębny mają terapeutyczną moc. Dźwięk uderzenia porównywany jest do bicia ludzkiego serca, a zatem pierwszego elementu, który zawsze nas uspokajał (bicie serca matki). Takie postrzeganie przybliża ten instrument do pierwiastka ludzkiego. Nie dziwi zatem fakt, iż djembe gromadzi wokół siebie coraz większą ilość pasjonatów. Praktykowane jest również granie na bębnach w większej grupie, dzięki czemu łatwiejsze jest ustabilizowanie rytmu – możliwe jest zrelaksowanie się podczas tak stworzonej, nieco transowej, muzyki.
 
Po inauguracji Nocy Żywych Bębnów, którą rozpocznie występ uczniów City Bum Bum, będziemy mieli okazję podziwiać gości specjalnych tegorocznych urodzin. Do obchodów tegoż święta dołączą: Mariola Mazurek – prezentując muzykę wokalną z okolic Kongo, Południowej i Zachodniej Afryki oraz delty Missisipi, Drum School – z własnymi kompozycjami inspirowanymi rytmami Afryki Zachodniej, Sidiki Camara – twórca współczesnego stylu gry na zachodnioafrykańskiej perkusji oraz Victora Totha – czołowy saksofonista jazzowy z Węgier.
 
Do tak niebywałej muzyki widownia zostanie tanecznie poruszona przez duet baletmistrzów: Mohameda Dabo (wykładowca paryskiego Centre Momboye, absolwent Les Ballets Africains) i Fadimę Konate (instruktorka tańca afro w Brukseli, córka mistrza djembe, Famoudou Konate z Gwinei).
 
Koncert Noc Żywych Bębnów to wydarzenie wyjątkowe ze względu na oryginalność wykonawczą prezentowanej muzyki. Będzie to zdecydowanie impreza o randze międzynarodowej, jak również międzykontynentalnej – pasjonaci z Polski prezentujący swoje wyobrażenie o muzyce Zachodniej Afryki oraz wykonawca z odległego kontynentu przedstawiający swoje umiejętności w Polsce. Weekend rozpoczęty w rytmie djembe na pewno będzie udany, może nawet afrykańskie bębny zyskają nowych miłośników?
 
Julianna Kamila Siedler


NZB