Trendy w medycynie estetycznej

Trendy w medycynie estetycznej
Wzrost zamożności społeczeństwa, presja mediów oraz otoczenia sprawiają, że kobiety – a ostatnio także mężczyźni – nie chcą się starzeć z godnością. Powszechnym pragnieniem stała się chęć zatrzymania czasu i spowolnienia procesów starzenia.
Większość osób woli korzystać z niechirurgicznych metod odmładzania skóry. Dzięki temu estetyczne procedury mało inwazyjne zyskały ostatnio na znaczeniu. Młody wygląd oraz twarz bez zmarszczek przestały kojarzyć się ze skalpelem i stały się możliwe do osiągnięcia dzięki zabiegom wykonywanym przez lekarzy medycyny estetycznej.

Jedną z procedur szeroko wykorzystywanych w walce ze starzeniem się skóry jest mezoterapia igłowa. Istotą tej metody jest podawanie śródskórnie małych dawek preparatu o właściwościach przeciwstarzeniowych na całą powierzchnię skóry twarzy i szyi, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, na których uwidoczniają się pierwsze zmarszczki. Powszechnym pragnieniem stała się chęć zatrzymania czasu i spowolnienia procesów starzenia.
 
Preparaty do mezoterapii igłowej
 
Osocze bogatopłytkowe
Ostatnio pojawiły się dwa nowe preparaty przeznaczone do mezoterapii igłowej o unikalnych właściwościach, wytyczające niejako nowy kierunek rozwoju tej gałęzi medycyny estetycznej. Jednym z nich jest osocze bogatopłytkowe, plasma reach platelets, czyli skoncentrowany roztwór płytek.

Płytki uzyskuje się z krwi własnej pacjentki, jest to więc preparat w stu procentach biokompatybilny i bezpieczny. Pierwszy etap zabiegu polega na pobraniu krwi od pacjentki. Następnie krew należy odwirować w specjalnej probówce, a do otrzymanego osocza dodać aktywator. W wyniku tych działań uzyskujemy koncentrat autologicznych płytek krwi i leukocytów w niewielkiej ilości osocza. Jest to materiał sterylny i bezpieczny. Tak przygotowane osocze należy nabrać do strzykawki i wykonać klasyczny zabieg mezoterapii, ostrzykując równomiernie skórę twarzy i szyi.
 
Właściwości osocza
bogatopłytkowego
Czynniki wzrostu zawarte w płytkach krwi i w leukocytach silnie pobudzają komórki starzejącej się skóry do odbudowy. Najważniejsze z nich to PDGF, czyli płytkowy czynnik wzrostu, TGF-beta (transformujący czynnik wzrostu beta), EGF (czynnik wzrostu naskórka) i VGF (naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu). Czynniki wzrostu są białkami lub peptydami biorącymi udział w złożonych mechanizmach naprawy i regeneracji tkanek; są zaangażowane w komunikację międzykomórkową, przekazują sygnały do odpowiednich komórek, działając na receptory zawarte w ich błonach komórkowych. Aktywują chemotaksję komórek, namnażanie i różnicowanie, czyli procesy odgrywające kluczową rolę w gojeniu i regeneracji tkanek. Wstrzyknięte w formie roztworu w skórę wywołują migrację komórek macierzystych oraz zwiększają produkcję kolagenu. Uzyskuje się więc efekt stymulacji i regeneracji uszkodzonych i słabych komórek skóry. Rezultaty są widoczne mniej więcej po miesiącu. Cera staje się bardziej promienna i witalna, poprawia się elastyczność skóry, a jej powierzchnia się wygładza. Osocze bogatopłytkowe zatem to swoisty eliksir młodości o udokumentowanym działaniu i całkowicie bezpieczny. Działa na zasadzie stymulowania własnego systemu regeneracji skóry.

Jednym z lepszych systemów służących do sporządzania koncentratu płytek i czynników wzrostu jest system GPS III. Zapewnia on wysoką koncentrację płytek w 1 ml osocza. Jest to system sprawdzony, od wielu lat z powodzeniem używany w innych dziedzinach medycyny.
 
Komórki macierzyste
Drugi trend w medycynie estetycznej to pojawienie się preparatów do mezoterapii zawierających wyciągi z komórek macierzystych. Komórki macierzyste to komórki początkowe dla organizmu oraz jego tkanek i narządów. Cechuje je wybitna zdolność do rozmnażania i wytwarzania znacznej liczby potomnych komórek zróżnicowanych. Nazywane są często komórkami pnia (stem cells), ponieważ to właśnie z nich, jak gdyby zewspólnego pnia, wywodzą się różne komórki naszego organizmu. Ze względu na pochodzenie dzielone są na zarodkowe i somatyczne komórki macierzyste, występujące w tkankach dorosłych organizmów. Mają one zdolność wytwarzania komórek tych tkanek, dla których są macierzyste.

Komórki macierzyste somatyczne znajdują coraz szersze zastosowanie w medycynie. Zabiegiem wykonywanym na dużą skalę jest przeszczepianie krwiotwórczych komórek macierzystych, zwane często przeszczepem szpiku. Drugi zabieg to wykorzystanie tzw. mezenchymalnych komórek macierzystych do wspomagania regeneracji uszkodzonych kości.

Ważnym źródłem macierzystych komórek somatycznych jest skóra. Znajdują się one głównie w warstwie podstawnej naskórka i w mieszkach włosowych. Dzięki ich obecności naskórek ulega nieustannej odnowie. W momencie podziału powstają dwie komórki, z których jedna pozostaje w fazie rozmnażania, a druga przesuwa się w kierunku wyższych warstw naskórka, ulegając stopniowemu rogowaceniu. Komórki macierzyste żyją długo, ale wraz z wiekiem zmniejsza się ich aktywność.

Ostatnio w medycynie estetycznej pojawił się preparat do mezoterapii skóry twarzy i skóry owłosionej głowy, zawierający wyciągi z komórek macierzystych somatycznych uzyskanych z tkanki tłuszczowej. Adipose-derived stem cells (ASC) są komórkami multipotencjalnymi, których jest wiele w tkance tłuszczowej. Multipotencjalne komórki macierzyste mają zdolność nie tylko do natychmiastowej naprawy czy odnowy tkanek, ale przede wszystkim zabezpieczają w procesie regeneracji prawidłową ich funkcję.

Najlepiej poznanym źródłem komórek macierzystych jest szpik kostny, jednak liczba komórek otrzymanych tą drogą jest stosunkowo mała. Alternatywnym źródłem komórek macierzystych staje się więc ostatnio tkanka tłuszczowa. Odsysanie tkanki tłuszczowej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii estetycznej i pozwala uzyskać znaczną liczbę komórek macierzystych.

Wyciągi z komórek macierzystych podane do skóry drogą mezoterapii pobudzają komórki macierzyste obecne w naskórku i w mieszkach włosowych do różnicowania się w komórki skóry i stymulują procesy naprawcze zachodzące w skórze właściwej. Jest to więc rewolucyjne podejście do procesu starzenia i najnowszy trend w medycynie przeciwstarzeniowej.

Wyciągi z komórek macierzystych podane do skóry drogą mezoterapii to rewolucyjne podejście do procesu starzenia i najnowszy trend w medycynie przeciwstarzeniowej.
 
Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras
Gabinet Dermatologii Estetycznej