Jak się szybko zrelaksować?

Jak się szybko zrelaksować?
Kolejni pacjenci, trudne diagnozy, ciężkie chwile, kiedy musisz przekazać złe wieści – to wszystko sprawia, że w ciele gromadzi się ogromne napięcie. Oczywiście łatwo rozładować stres, uprawiając jogging, pływając, grając w tenisa, ale co wtedy, gdy nie ma na to czasu, bo znów czeka cię długi dyżur?
Błyskawiczny relaks – czy to możliwe?
W 1988 roku w Chicago urodził się człowiek – Edmund Jacobson (lekarz medycyny wewnętrznej, fizjolog i psychiatra), który kilkadziesiąt lat później powiedział: „Zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele” i stworzył własną technikę relaksacji. Dzięki niej odprężysz się, poprawisz koncentrację, poczujesz, że tkwią w tobie ogromne pokłady energii i podołasz kolejnym wyzwaniom.
Relaksacja Jacobsona to banalnie proste ćwiczenie. Polega na tym, by przez kilka sekund napinać i rozluźniać kolejne grupy mięśni. Warto w tym czasie skoncentrować uwagę na przyjemnym doznaniu stanu odprężenia, który powoli ogarnia całe ciało. Zanim zaczniesz ćwiczyć, zapamiętaj kilka wskazówek:
  1. Odpuść sobie - relaksowanie się to nie zawody, tu nie musisz być najlepszy, nie myśl o tym, czy wykonujesz wszystko odpowiednio, czy dobrze ci wychodzi, po prostu się relaksuj.
  2. Znajdź spokojne miejsce, w którym przez 20 minut będziesz mógł spokojnie poleżeć lub usiąść w wygodnym fotelu. Jeśli czujesz, że jesteś zbyt zmęczony i zaraz zaśniesz, nie wykonuj ćwiczenia. Hałas nie powinien ci przeszkadzać - kup stopery.
Sposób na szybki relaks - instrukcja
  1. Zacznij od dwóch głębokich wdechów, wypuszczaj powietrze bardzo powoli. Następnie na 5 sekund zaciśnij obie pięści… Rozluźnij. Skoncentruj się na odprężeniu, jakie ogarnęło twoje dłonie.
  2. Zaangażuj wszystkie mięśnie obu rąk. Przyciśnij przedramię do barków. Po 5 sekundach rozluźnij się.
  3. Poczuj teraz swoje barki. Po chwili odpręż się.
  4. Nie zapominaj o głowie, skieruj ją do tyłu i napnij tylne mięśnie szyi. Zrób to dwukrotnie, ten obszar jest zwykle najbardziej spięty.
  5. Twarz również jest istotna. Pozwól swoim oczom na relaks. Zamknij powieki i napnij wszystkie mięśnie wokół oczu. Następnie zaciśnij zęby i przyciśnij mocno język do podniebienia.
  6. Kolejno napinaj i rozluźniaj mięśnie pleców, klatki piersiowej, brzucha, pośladków, ud, łydek i stóp.
  7. Po zakończeniu ćwiczenia nie zrywaj się na równe nogi. Podaruj sobie klika minut na rozkoszowanie się wspaniałym stanem odprężenia, jakie ogarnęło twoje ciało. Wyobraź sobie miejsce, które Cię uspokaja i uszczęśliwia.
Efekty treningu Jacobsona
Po około dwóch tygodniach wykonywania treningu Jacobsona (raz dziennie lub raz na dwa dni) będziesz pozostawał w stanie odprężenia nie tylko jakiś czas po ćwiczeniu, ale cały dzień. Dodatkowo nauczysz się odczuwać swoje mięśnie i rozluźniać je bez napinania. Staniesz się świadomy swojego ciała. Zauważysz, że często niepotrzebnie używasz wielu grup mięśniowych, marnując siły, na przykład podczas czytania książki. Pomyśl, czego będziesz mógł dokonać dzięki zaoszczędzonej energii.
następny artykuł