Przemoczenie
Skóra nie lubi wody. Jeśli złapie Cię wiosenna burza, koniecznie wysusz skórzaną garderobę w odpowiedni sposób. Najpierw wyjmij z kieszeni wszystkie ciężkie przedmioty, a następnie powieś ubranie na stabilnym, szerokim, drewnianym wieszaku i… czekaj. Nie przyspieszaj suszenia, zbliżając ubranie do źródeł ciepła, bo możesz spowodować nieodwracalne szkody (skóra stwardnieje, wysuszy się i straci połysk). Po wysuszeniu użyj odpowiedniego kremu, dostosowanego do rodzaju skóry.





Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Nie tylko woda niszczy skórę, źle wpływają na nią również mróz czy promienie słoneczne, dlatego warto impregnować ulubione dodatki skórzane. Konsekwencja jest tu bardzo istotna, tylko powtarzanie zabiegu da 100% ochronę. Czym zabezpieczać skórzane wyroby? Na rynku znajdziemy wiele przeznaczonych do tego produktów: tłuszcze, oleje do skór, Oil Protectory czy aerozole. Te ostatnie najlepiej sprawdzą się w „warunkach miejskich” , przy skórach używanych rzadko i niezbyt mocno eksploatowanych. Skuteczniejsza i trwalsza jest impregnacja tłuszczowa – zwiększa elastyczność i miękkość skóry, a przede wszystkim podwyższa jej wodoodporność. Zdarza się jednak, że tłuszczowe preparaty zmieniają odcień skóry nawet o 2, 3 tony.
Przechowywanie
Przechowywanie
Warto zapobiegać wnikaniu kurzu w głąb skóry, wkładając ubrania w pokrowce. Nie zaleca się jednak stosowania pokrowców foliowych, ponieważ wentylacja jest w nich bardzo ograniczona, co negatywnie wpływa na wygląd skóry. Przed powtórnym włożeniem skórzanego ubrania, należy je wyczyścić z kurzu i zakonserwować.

Jak usunąć plamy ze skóry?




Jak usunąć plamy ze skóry?
Skórzane ubrania najlepiej czyścić w pralniach chemicznych specjalizujących się w usuwaniu zabrudzeń ze skóry. Można oczywiście zaryzykować czyszczenie domowymi sposobami, chociażby benzyną czy płynem do naczyń, ale nigdy nie ma pewności, czy nie zniszczymy naszej ulubionej kurtki.
Jak dbać o skórzaną torebkę?
Torebkę należy co jakiś czas odświeżać i czyścić. Warto najpierw dokładnie ją odkurzyć, a następnie użyć wody z niewielką ilością octu. Niewielkie zabrudzenia znikną, ważne jest jednak, by nie przemoczyć skóry. Jeśli torebka jest bardzo jasna z łatwością wyczyścimy ją zwykłą, miękką gumką, chociażby od ołówka. Po odświeżeniu warto zakonserwować skórę. Można do tego użyć profesjonalnego środka lub gliceryny albo olejku rycynowego. Delikatnie wcieramy środek, a potem polerujemy.




W materiale wykorzystano zdjęcia lookbookowe najnowszej kolekcji OCHNIK wiosna/lato 2014