Jak pielęgnować cerę?

Jak pielęgnować cerę?
Pielęgnacja cery opiera się na kilku ogólnych zasadach, ale w szczegółach powinna być dopasowana indywidualnie do typu cery, wieku oraz trybu życia.
 
Poniżej podaję kilka ogólnych wskazówek dotyczących domowej pielęgnacji skóry twarzy, pasujących dla każdego rodzaju cery.
 
  1. Wieczorem należy dokładnie oczyścić twarz odpowiednio dobranym preparatem i spłukać wodą. Producenci płynów micelarnych, mleczek kosmetycznych oraz innego typu cleanserów z reguły zamieszczają na opakowaniu uwagę, że preparat nie wymaga spłukiwania wodą. Jako lekarz dermatolog uważam, że unikanie kontaktu z wodą jest niefizjologiczne i może źle wpłynąć na skórę. Demakijaż oczu należy wykonać delikatnie, wacikiem nasączonym płynem micelarnym, unikając nadmiernego pocierania i naciągania cienkiej skóry wokół oczu. Mycie twarzy i okolicy oczu mydłem nie jest korzystne nawet dla cery łojotokowej, nie mówiąc już o cerze suchej.

  2. Raz w tygodniu można zrobić sobie peeling enzymatyczny. Jest on na tyle delikatny, że pasuje do każdego rodzaju cery. W przypadku cery łojotokowej, skłonnej do zaskórników można wykonywać go nawet dwa razy w tygodniu.

  3. Starajmy się używać kosmetyków dobrze dobranych do potrzeb naszej skóry, nie stosujmy ich w nadmiarze i nie zmieniajmy zbyt często. Testowanie na własnej twarzy przeróżnych kremów i maseczek, stosowanie co kilka dni innego preparatu, często kończy podrażnieniem skóry. Żyjemy w czasach masowej produkcji kosmetyków, w związku z tym prawidłowa pielęgnacja cery nie jest wbrew pozorom łatwa. Wszystko nęci i kusi. Często kupujemy nie krem, lecz wizerunek modelki, która go reklamuje, nie zastanawiając się, czy ten preparat jest odpowiedni właśnie dla nas.

  4. Kolejna zasada to wyrobienie sobie dobrych nawyków, takich jak prawidłowa postawa i niezaciskanie żuchwy.
    Sposób trzymania głowy ma duży wpływ na owal naszej twarzy. Częste garbienie się i pochylanie głowy, sprzyjają tworzeniu się drugiego podbódka. Nawykowe zaciskanie żuchwy, najczęściej pod wpływem stresu, prowadzi natomiast do wyostrzenia rysów twarzy i nadaje jej zmęczony wygląd.